Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kaukaz
31.08.2008 16:05

Vaclav Havel: Należy jasno określić, kto był agresorem na Płd. Kaukazie

Zdaniem byłego prezydenta Czech, Vaclava Havla, podczas szczytu UE w Brukseli Rada Europejska powinna jasno określić, kto był agresorem w konflikcie na Południowym Kaukazie. Havel oczekuje od Europy także dalszych kroków w odpowiedzi na energetyczny szantaż Rosji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Były czeski prezydent powiedział w wywiadzie dla Czeskiej Telewizji, że nie wierzy w to, że szefowie państw i rządów na unijnym szczycie w Brukseli powiedzą Rosji jasno, iż to ona jest głównym winowajcą konfliktu na Kaukazie. Twierdzi, że posłużą się raczej "sztucznym, dyplomatycznym językiem". Uważa jednak, że i z takiej wypowiedzi powinno wyraźnie wynikać, że to "niedźwiedź nadepnął na karzełka, który go drażni".

Vaclav Havel sądzi, że Unia Europejska boi się podjęcia bardziej zdecydowanych działań wobec Rosji, na przykład ochłodzenia stosunków gospodarczych, bo jest przez Moskwę szantażowana dostawami nośników energii. Powinna zaś dać jej do zrozumienia, że jest w stanie je oszczędzać.

Jak na razie jednak zdaniem byłego prezydenta Czech wygląda na to, że największą z wszystkich wartości jest ropa. Że jest ważniejsza niż - jak się wyraził - "wszystkie prawa człowieka, niezawisłość państw i takie tam drobiazgi".

Tagi: kaukaz, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz