Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Vaclav Klaus: nie będę dłużej blokował ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego

0
Podziel się

Prezydent Czech zadeklarował, że nie będzie dłużej blokował ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Nadal nie wiadomo jednak, kiedy Vaclav Klaus podpisze dokument.

bEiaPBAl

Prezydent Klaus uważa ustępstwa uzyskane na szczycie Unii w Brukseli za "maksymalnie możliwe". Czesi otrzymali takie same wyjątki od Karty Praw Podstawowych, jak Polska i Wielka Brytania - powiedział prezydent, dziękując rządowi Jana Fischera i przywódcom Unii za "zrozumienie i pomoc w negocjacjach".

Nie wiadomo jednak, kiedy prezydent podpisze traktat. Jego sekretarz powiedział, że Klaus musi dokładnie przestudiować wynegocjowany tekst. Czeka też na decyzję czeskiego Trybunału Konstytucyjnego, który ma orzec, czy traktat jest zgodny z czeską ustawą zasadniczą. Sędziowie odroczyli wydanie orzeczenia do 3 listopada, ale senatorzy, którzy zaskarżyli traktat, przygotowują kolejny pozew.

Przeciwnicy traktatu z Lizbony dostarczyli na Praski Zamek petycję z 20 tysiącami podpisów domagając się, by Klaus nadal blokował proces ratyfikacji. Petycję wręczył sekretarzowi Kent Ekeroth - przywódca skrajnie prawicowego ugrupowania Szwedzcy Demokraci.

bEiaPBAO
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)