Notowania

polsce
14.04.2009 17:18

W całej Polsce działają punkty, gdzie można wykonać test na HIV

Krajowe Centrum do spraw AIDS przypomina, że w całym kraju działają punkty konsultacyjne, gdzie bezpłatnie można wykonać test na HIV. Najnowszy "Wprost" informuje o aktualnej sytuacji epidemiologicznej HIV/AIDS. Na całym świecie żyje ponad 33 miliony osób zakażonych HIV. W ciągu 25 lat epidemii na AIDS zmarło 25 milionów osób. 

Podziel się
Dodaj komentarz

Anna Marzec-Bogusławska - dyrektor Krajowego Centrum do spraw AIDS podkreśliła, że w sieci punktów konsultacyjno-diagnostycznych Centrum badania można wykonać nie tylko bezpłatnie ale też anonimowo, a w razie potrzeby skorzystać z porady specjalisty.

W Polsce z HIV żyje 12 tysięcy osób, ale według szacunkowych danych zakażonych może być nawet 35 tysięcy. Każdy Polak z HIV może liczyć na bezpłatną terapię antyretrowirusową. Nawet w razie podejrzenia zakażenia, np. w wypadku ukłucia igłą niewiadomego pochodzenia lub gwałtu można liczyć na darmowe leczenie. Warunkiem jest szybkie zgłoszenie się do lekarza, najlepiej w ciągu dwóch godzin - podkreśliła Anna Marzec-Bogusławska.

Niepokojącym dla nas jest szybki wzrost zakażeń HIV za naszą wschodnią granicą. Według najnowszych szacunkowych danych, liczba zakażonych HIV/AIDS w Rosji sięga 2 milionów osób, na Ukrainie - 500 tysięcy.

Tagi: polsce, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz