Notowania

wojsko
31.12.2009 08:18

W nowym roku zmiany w wojsku

Od jutra w polskiej armii zacznie obowiązywać nowy system szkolenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(włodi/CC/FLickr)

Od jutra w polskiej armii zacznie obowiązywać nowy system szkolenia, a jednostki wojskowe będą działać według zmodyfikowanych przepisów. Ma to ścisły związek z uzawodowieniem wojska.

Wdrażanie przez Ministerstwo Obrony Narodowej profesjonalizacji armii oznacza między innymi, że zmieni się porządek dnia i tok służby w jednostkach - mówi rzecznik Sztabu Generalnego, pułkownik Sylwester Michalski.

POSŁUCHAJ SYLWESTRA MICHALSKIEGO:

Zmiany w jednostkach mają też związek z unijnymi dyrektywami. W myśl tych przepisów żołnierz zawodowy w ciągu tygodnia ma służyć w jednostce 40 godzin. Te ramy czasowe były wyznacznikiem dla Sztabu Generalnego - mówi pułkownik Michalski.

POSŁUCHAJ SYLWESTRA MICHALSKIEGO:


Wprowadzenie nowego porządku dnia ma poprawić komfort służby żołnierzy dojeżdżających z innych garnizonów. Będą oni mogli wyjeżdżać do rodzinnych domów w piątek wczesnym popołudniem. Służba tego dnia będzie się bowiem kończyć o 13.30.

Zmiany w funkcjonowaniu jednostek nie podobają się szefowi Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Aleksandrowi Szczygle.

POSŁUCHAJ BYŁEGO SZEFA MON:

Nowe zasady działania jednostek wojskowych wiążą się również ze zmianami w żywieniu żołnierzy. Wojskowy, który będzie się szkolił 8 godzin, nie dostanie posiłku. Będzie się musiał zadowolić kanapkami z domu i obiadem w kantynie, za który sam zapłaci.

Z wyliczeń ministerstwa obrony wynika, że zniesienie całodniowego wyżywienia w jednostkach da około 250 milionów złotych oszczędności.

Do końca 2010 roku armia - złożona wyłącznie z zawodowców - ma liczyć 100 tysięcy żołnierzy służby czynnej i 10 tysięcy żołnierzy rezerwy. W kolejnym roku Narodowe Siły Rezerwowe mają liczyć 20 tysięcy osób.

* [ W **wojsku** będzie mniej kar, więcej nagród ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;wojsku;bedzie;mniej;kar;wiecej;nagrod,163,0,570787.html )
* [ Polski kontyngent bez skrzydeł w Afganistanie ]( http://news.money.pl/artykul/polski;kontyngent;bez;skrzydel;w;afganistanie,9,0,566793.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: wojsko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz