Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W PE o zbrodni katyńskiej

0
Podziel się:

Zbrodnia katyńska była zbrodnią wojenną o charakterze ludobójstwa - takie stwierdzenie znalazło się w oświadczeniu delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw Rosji, które przygotowała grupa polskich europosłów.
Nasi deputowani będą się starali, by rezolucję w tej sprawie przyjął także cały Parlament Europejski. "Na zasadzie 'kropla drąży skałę', chodzi o to, by coraz głośniej mówić w ten sposób o Katyniu" - podkreślił Marek Migalski z PiS, jeden z autorów oświadczenia. Jego zdaniem może to zapoczątkować drogę do dochodzenia roszczeń i praw rodzin, których bliscy zginęli w Katyniu 70 lat temu.
Zdaniem deputowanego Platformy Obywatelskiej Sławomira Nitrasa ta deklaracja ma również znaczenie symboliczne, bo jeśli Polska i Rosja chcą na nowo budować swoje relacje, to muszą one być oparte na prawdzie.
Za oświadczeniem mówiącym, że mord w Katyniu był zbrodnią wojenną o charakterze ludobójstwa, solidarnie głosowała piątka Polaków zasiadających w delegacji. Choć europoseł Adam Gierek z SLD uważa, że z punktu prawnego zbrodnia w Katyniu nie była ludobójstwem. Według niego najważniejsze jest nazwaniej jej zbrodnią wojenną.
Stwierdzenie dotyczące mordu w Katyniu znalazło się w uchwale delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw Rosji, upamiętniającej osoby tragicznie zmarłe 10 kwietnia pod Smoleńskiem. Uchwała mówi, że polska delegacja na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim leciała upamiętnić zbrodnię wojenną o charakterze ludobójstwa, dokonaną na polskich oficerach w Katyniu w 1940 roku przez oddziały NKWD z rozkazu Stalina.
Za deklaracją było 14 deputowanych, jedna osoba była przeciwna, dwie wstrzymały się od głosu.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)