Notowania

polsce
09.11.2009 16:33

W Polsce zaczyna brakować maseczek ochronnych

Podziel się
Dodaj komentarz
 [Panika](https://portal.abczdrowie.pl/atak-paniki) spowodowana epidemią [grypy](https://portal.abczdrowie.pl/grypa) na Ukrainie sprawiła, że w polskich aptekach i hurtowniach nie ma maseczek ochronnych. Znacznie zwiększyła się sprzedaż leków przeciwzapalnych i przeciwgrypowych. Ludzie kupują na zapas głównie [aspirynę](https://portal.abczdrowie.pl/aspiryna), wapno i witaminę C - mówi farmaceutka Weronika Rutkowska.
 Prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, doktor Grzegorz Kucharewicz zapewnia, że nie brakuje szczepionek przeciwko grypie sezonowej. Problemy z ich kupnem mogły wystąpić w niektórych regionach, ale zostały już rozwiązane. Nie brakuje też [leków przeciwwirusowych](https://parenting.pl/leki-przeciwwirusowe-czy-naprawde-dzialaja), które wydaje się z przepisu lekarza. Doktor Kucharewicz podkreśla, że preparaty te powinny być stosowane tylko w przypadku potwierdzenia [wirusa grypy](https://parenting.pl/wirus-grypy). Zażywanie ich profilaktycznie nie daje efektów, może natomiast prowadzić do wirusooporności i wywoływać groźne skutki uboczne.
 Jak podał "Puls Biznesu", od czasu wybuchu epidemii grypy A/H1N1 przychody firmy produkującej lek antywirusowy Tamiflu wzrosły dziesięciokrotnie. Grzegorz Kucharewicz twierdzi, że cena preparatu spadła. Do niedawna kosztował on w granicach 160 złotych, teraz w zależności od regionu i apteki cena waha się od 110 do 130 złotych za opakowanie.
Tagi: polsce, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz