Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Polsce zaledwie 4% osób uzależnionych od substancji narkotycznych ma dostęp do leczenia substytucyjnego

0
Podziel się:

Polega ono na podawaniu leku, który zastępuje narkotyk. Krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii profesor Marek Jarema wyjaśnił, że w Polsce wciąż dominuje leczenie  typu "drug free" polegające na abstynencji, zgodnie z zasadą, że pacjent nie powinien mieć dostępu do substancji uzależniającej. Jest to jednak metoda mało skuteczna, bo około 90 procent leczonych w ten sposób wraca do nałogu.

Docent Marcin Wojnar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreślił, że leczenie substytucyjne redukuje objawy głodu narkotykowego i zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem HIV oraz przedawkowania i śmierci.

Profesor Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie powiedział, że trwają prace nad szczepionkami, które będą blokowały dochodzenie substancji uzależniającej do mózgu. Badania pokazują również, że mikrochirurgiczne uszkodzenie niektórych partii mózgu powoduje, że nałogowi palacze tracą zainteresowanie papierosami.

Dzięki leczeniu substytucyjnemu osoby uzależnione mogą normalnie funkcjonować, pracować i uczyć się. Na świecie prawie 40 procent uzależnionych korzysta z tej formy leczenia.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)