Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Sejmie przedstawiono projekt nowej ustawy medialnej

0
Podziel się:

W Sejmie przedstawiono projekt nowej ustawy medialnej autorstwa PO, PSL i Lewicy. Przewodniczący klubu parlamentarnego PO Zbigniew Chlebowski powiedział, że najważniejszym założeniem projektu jest przywrócenie misji publicznej.

Projekt przewiduje utworzenie Funduszu Misji Publicznej, z którego 10 procent zostanie przeznaczone na konkursy, w których będą mogły uczestniczyć media publiczne i komercyjne. Fundusz Misji Publicznej, którego wysokość będzie uchwalał parlament, zastąpi dotychczasowy abonament. Poseł Platformy Obywatelskiej powiedział, że podstawą wyliczenia Funduszu będą wpływy z abonamentu, planowane na 2007 rok. Funduszem będzie dysponować Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Zbigniew Chlebowski poinformował, że w skład Krajowej Rady będzie wchodzić 3 członków wybieranych przez Sejm, dwóch wybieranych przez Senat i dwóch powoływanych przez prezydenta. Członkami Rady będą mogły być osoby z rekomendacjami stowarzyszeń twórczych. Projekt powołuje też powołanie 15-osobowej Rady Programowej mediów publicznych. Powstanie 16 niezależnych regionalne spółek telewizyjnych i 17 radiowych. Ich zarządy będą jednoosobowe.

W kwietniu prawdopodobnie odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie projektu nowej ustawy medialnej. Poinformował o tym wicemarszałek Sejmu z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Jerzy Szmajdziński.

Polityk, który wystąpił na konferencji prasowej z przewodniczącymi klubów parlamentarnych Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, powiedział, że proces legislacyjny powinien zakończyć się w czerwcu. Szmajdziński wyraził przekonanie, że żaden przepis ustawy nie spowoduje skierowania jej do Trybunału Konstytucyjnego. Polityk SLD zadeklarował, że jego partia nie rozmawiała z PO i PSL o podziale miejsc w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Uniemożliwiają to, jego zdaniem, wymagania, jaki projekt stawia kandydatom do Rady.

Przewodniczący klubu PSL Stanisław Żelichowski zaapelował do klubu Prawa i Sprawiedliwości, aby podpisał projekt ustawy. Ma to nastąpić we wtorek. Żelichowski dodał, że ustawa ma naprawić to, co stało się z mediami publicznymi po roku 2005.

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski uznał za nieprawdziwe informacje prasowe, według których z regionalnych ośrodków radia i telewizji ma zostać zwolnionych 1500 osób. Dodał, że o podziale środków z Funduszu Misji Publicznej między telewizję, radio i ośrodki regionalne będzie decydować Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

W grudniu zostanie ostatecznie zlikwidowany abonament radiowo-telewizyjny. Zapowiedział to przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski.

Dodał, że nie wyobraża sobie, aby w Radzie pozostał któryś z dotychczasowych członków. Powiedział, że byłoby najlepiej, gdyby w tym gremium znaleźli się doświadczeni w działalności medialnej menagerowie. Jerzy Szmajdziński zapowiedział, że w miejsce regionalnych ośrodków radia i telewizji powstaną niezależne spółki. Do pracy w tych spółkach zostaną przyjęci pracownicy dotychczasowych ośrodków. Przez najbliższy miesiąc będą trwały społeczne konsultacje projektu.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)