Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
10.04.2013 15:53

W Smoleńsku padły cierpkie słowa o katastrofie

Podziel się
Dodaj komentarz

Znicze zapłonęły dziś na miejscu katastrofy Tu-154M w Smoleńsku i na mogiłach polskich oficerów w Katyniu. Delegacje z Polski uroczyście uczciły 3 rocznicę smoleńskiej tragedii i 73 katyńskiego mordu. Kilkadziesiąt osób wspólnie z przedstawicielami polskiego prezydenta, parlamentu i rządu modliło na lotnisku Siewiernyj.
Modlitwę ekumeniczną w intencji ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 r. odmówiono bok brzozy, w której tkwią fragmenty prezydenckiego Tupolewa. W obchodach trzeciej rocznicy katastrofy smoleńskiej wziął również udział gubernator Aleksandr Ostrowski. Rosyjski urzędnik w rozmowie z polskimi dziennikarzami zasugerował, że budowa pomnika ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 roku nie jest dla niego i jego rodaków priorytetem. Według niego Rosjanie w pierwszej kolejności muszą oddać hołd poległym w II wojnie światowej radzieckim żołnierzom.
Słowa Ostrowskiego skomentował obecny w Smoleńsku minister obrony Tomasz Siemoniak. Polski minister stwierdził, że wypowiedzi rosyjskiego gubernatora nie odzwierciedlają stanowiska władz w Moskwie. Nazwał je również "niemądrymi" i przestrzegł przed zaognianiem atmosfery wokół tej sprawy.
Polska delegacja ze Smoleńska udała się do Katynia, gdzie wzięła udział w uroczystej mszy świętej w intencji pomordowanych tam oficerów. W homilii ksiądz Aleksander Jacyniak podkreślił, że tak jak pełnego wyjaśnienia wymaga zbrodnia katyńska, tak również należy dociekać prawdy o katastrofie smoleńskiej.
W uroczystościach rocznicowych katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej wzięli również udział uczniowie smoleńskich szkół.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz