Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Sznghaju stanął Pomnik Chopina

0
Podziel się:

Przy dźwiękach poloneza As-dur w Szanghaju odsłonięto pierwszy w Chinach pomnik Fryderyka Chopina. To jeden z największych w świecie monumentów poświęconych polskiemu kompozytorowi.

W słynnym szanghajskim parku Pomnik Chopina odsłonili wicemarszałek Sejmu Wojciech Olejniczak i wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Krzysztof Olendzki. Odczytano list od prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który przypomina wirtuozowskie wykonania muzyki Chopina pianistów z Azji oraz sukcesy chińskich pianistów podczas konkursów chopinowskich w Warszawie.
Projektantką pomnika jest chińska rzeźbiarka Lu Pin, absolwentka Wydziału Rzeźby warszawskiej ASP. To właśnie lata spędzone w Polsce zainspirowały ją do stworzenia pomnika, przypominającego kształtem bryły kontury wierzby, z której wyłania się twarz Chopina.
Uroczystość odsłonięcia Pomnika uświetnił koncert na 70 fortepianów. Utwory Chopina wspólnie zagrali uczniowie i profesorowie szanghajskich szkół muzycznych. Najmłodszy z wykonawców miał 4, a najstarszy ponad 70 lat.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)