Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Warszawie uroczyście otwarto nową siedzibę Węgierskiego Instytutu Kultury

0
Podziel się:

Instytucja przez ostatnich 36 lat mieściła się przy ulicy Marszałkowskiej 80. Teraz adres Instytutu to ul. Moniuszki 10.

W uroczystości otwarcia wzięła udział Eva Lauter, dyrektor Instytutu Balassiego, powołanego w ubiegłym roku przez węgierski rząd do koordynowania działań wszystkich swoich przedstawicielstw za granicą. Jak zapewniła w rozmowie z Polskim Radiem - dla Węgrów jest bardzo ważne, żeby ich instytuty, pracujące na świecie sprostały zadaniom i wyzwaniom XXI wieku. "Wyzwania wynikają przede wszystkim z naszego członkostwa w Unii Europejskiej, a także z odwiecznych tradycji, także tych, łączących
Polskę i Węgry" - dodała Eva Lauter.

Dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie - Istvan Gordon przypomina, że po raz pierwszy Instytut został w Polsce otwarty w 1935 roku, a później, po przerwie wojennej, w roku 1948. Istvan Gordon z nowej siedziby Instytutu jest bardzo zadowolony i zapowiada, że będzie działał dynamicznie, korzystając ze współpracy z - położonymi w pobliżu - innymi instytucjami kulturalnymi: np Filharmonią Narodowa, Pałacem Kultury i Nauki, Teatrem Wielkim Operą Narodową czy kinem Muranów.

Węgierski Instytut Kultury będzie także kontynuował - trwającą od ponad 20 lat - współpracę z Polskim Radiem - zapowiedział Istvan Gordon. Wyrazem tego będzie między innymi koncert, który odbędzie się w styczniu w radiowym studiu imienia Witolda Lutosławskiego, w ramach Dni Kultury Węgierskiej.

Na otwarcie nowej siedziby Węgierskiego Instytutu Kultury specjalnie przyjechał z Budapesztu Arkadiusz Bernaś, dyrektor Instytutu Polskiego. Jak powiedział w rozmowie z IAR - Węgrzy polską kulturą są bardzo zainteresowani i uważają nasz kraj za ważne miejsce na kulturalnej mapie Europy. Jak dodaje - to zainteresowanie jest znacznie większe niż Polaków kulturą węgierską. "Na Węgrzech takie nazwiska jak Grotowski, Kantor, Wajda czy Szajna są niemal powszechnie znane. W przyszłym roku na Węgrzech odbędzie się Rok Jerzego Grotowskiego" - mówi Arkadiusz Bernaś. W tym roku na ekrany węgierskich kin wszedł "Katyń" Andrzeja Wajdy.

Bálint Balassi był węgierskim poetą odrodzenia. Tworzył po węgiersku i słowacku. Był pierwszym autorem piszącym poezję po węgiersku. (Instytut Balassiego jest odpowiednikiem polskiego Instytutu Adama Mickiewicza)
.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)