Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wałęsa - "Ekcyklopedia Solidarności" - Bolek

0
Podziel się

Informacja, że Lech Wałęsa był zarejestrowany jako TW Bolek znalazła się w biogramie zamieszczonym w pierwszym tomie "Ekcyklopedii Solidarności", której wydawcą jest katowickie Stowarzyszenie Pokolenie. Napisał o tym "Polska Dziennik Bałtycki". Lech Wałęsa rozważa skierowanie sprawy do sądu.

bEiyhgaJ

Przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie Przemysław Miśkiewicz, jeden z członków redakcji, potwierdził Radiu Gdańsk, że taka informacja rzeczywiście została zamieszczona. Dodał, że "Ekcyklopedia Solidarności" powstaje przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i stamtąd pochodzi informacja o tym, że Lech Wałęsa był zarejstrowany jako TW Bolek. W Encyklopedii znalazła się informacja o współpracy byłego prezydenta z SB w latach 1970 - 76. Jednak zaznaczono, że realnie trwała ona do 72 roku.
Przemysław Miśkiewicz przyznał, że pod biogramem Lecha Wałęsy nie ma nazwiska autora, widnieje jedynie podpis "Redakcja". Miśkiewicz tłumaczy, że w tym przypadku autorzy skorzystali z pomocy Instytutu, ponadto za informację tę chciała wziąć odpwiedzialność cała redakcja i stąd taki podpis.
Lech Wałęsa nie wyklucza, że z autorami Encyklopedii spotka się w sądzie. Publikację na swój temat określł jako pracę niedouczonych historyków. Wałęsa zarzucił im, że opierają się na materiałach "ubeckich i donosach, co zostało udowodnione". Wałęsa twierdzi też, że w materiałach, które posiada IPN nie ma dokumentów, które byłyby podpisane przez niego. "Komuś zależy aby wojować" - podsumował były prezydent.
Biogram Lecha Wałęsy znajduje się także w internetowym wydaniu "Encyklopedii Solidarności". Tam jednak nie ma wzmianki, że Lech Wałęsa był zarejstrowany jako TW Bolek. Przemysław Miśkiewicz powiedział, że internetowe wydanie Encyklopedii wkrótce będzie aktualizowane i uzupełniane.

bEiyhgbm
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)