Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.12.2013 10:24

Wałęsa w Kongresie USA

Podziel się
Dodaj komentarz

Na waszyngtońskim Kapitolu zostanie dziś pokazany film Andrzeja Wajdy "Wałęsa: Człowiek z nadziei". W prezentacji weźmie udział Lech Wałęsa. Pokaz jest symbolicznym nawiązaniem do jego słynnego przemówienia w Kongresie w 1989 roku.
15 listopada 1989 roku jako przywódca Solidarności Lech Wałęsa wygłosił przemówienie przed połączonymi izbami Kongresu Stanów Zjednoczonych. To właśnie wtedy wypowiedział słynne słowa z preambuły amerykańskiej konstytucji "My naród".
Według ambasadora RP w Waszyngtonie Ryszarda Schnepfa słowa Lecha Wałęsy były ukoronowaniem walki Polaków o wolność. "Te słowa oznaczały, że Polska jest już wolna, że jest suwerennym krajem" - powiedział.
Ambasador nie kryje, że zorganizowanie pokazu filmu o Lechu Wałęsie w Kongresie USA ma nie tylko symboliczne znaczenie.
"Jest to okazja by przypomniec Amerykanom, że wszystko co stało się później - wyzwolenie innych krajów regionu, połączenie Niemiec, rozszerzenia NATO i Unii Europejskiej, to wszystko zaczęło się w Polsce" - dodał Ryszard Schnepf.
W pokazie filmu Andrzeja Wajdy weźmie udział Lech Wałęsa oraz grający jego rolę Robert Więckiewicz. Spodziewana jest też obecnośc amerykańskich polityków.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz