Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa-Masa Na Autyzm

0
Podziel się:

Ulicami Warszawy przejechał po raz piąty Społeczny Rajd Rowerowy na rzecz Osób z Autyzmem - Masa na Autyzm. Wzięło w nim udział na ponad 1330 osób, głównie na rowerach, ale też na rolkach i wrotkach. Przejechali 10-kilomertową trasę i zebrali ponad 50 tysięcy złotych. Każdy przejechany przez każdego uczestnika kilometr wart był 3 złote. Otrzymane od Fundacji Orange pieniądze Fundacja Synapsis przeznaczy na wczesną diagnostykę i terapię osób z autyzmem.

Łukasz Kuściuczuk z Fundacji Synapsis podkreśla, że wczesna diagnostyka jest w Polsce trudna, bo brakuje ośrodków, które potrafią robić to w sposób kompleksowy i profesjonalny. Jest też kosztowna, bo wymaga zespołu współpracujących specjalistów.
Autyzm jest diagnozowany u dzieci do trzeciego roku życia, więc wczesne wykrycie ma fundamentalne znaczenie. Łukasz Kościuczuk powiedział, że wśród podopiecznych Fundacji Synapsis jest grupa 10-15 procent dzieci, u których dzięki wcześnie postawionej diagnozie i odpowiedniej terapii udaje się osiągnąć stan zbliżony do wyleczenia.
W rajdzie wzięli udział rowerzyści w różnym wieku, także rodziny z małymi dziećmi. Wszyscy dojechali do mety na Polu Mokotowskim w znakomitych humorach, bo prognozy się nie sprawdziły i pogoda nie popsuła imprezy. Nie wszyscy mieli głęboką wiedzę o autyźmie, ale cieszyli się, że mogli pomóc. Nastolatkowie zapewniali, że wspólna jazda, właśnie w "masie" ma w sobie coś i jest przyjemniejsza niż samotne przejażdżki.
Dla organizatorów liczba uczestników jest ważna, ale bez przesady.
Marcin Czajkowski z Warszawskiej Masy Krytycznej odpowiedzialny za Masę na Autyzm uważa, że rowerzyści powinni coś poczytać o autyźmie i orientować się w idei rajdu. "Chcemy, żeby przyjeżdżała profilowana liczba ludzi, którzy dostają koszulki i dzięki temu przez cały rok pamiętają o imprezie" - dodał Czajkowski.
Łukasz Kościuczuk z Fundacji Synapsis uważa, że Masa na Autyzm może zwiększyć wiedzę ludzi, a dzięki niej obalić mity i stereotypy na temat autyzmu. Mitem jest, że można bagatelizować opóźnione mówienie u chłopców - bo zwykle zaczynają mówić później i "samo przejdzie" a także to, że wszystkie osoby z autyzmem są genialne - powiedział Łukasz Kościuczuk.
Maria Jankowska, rzecznik praw osób z autyzmem przy Fundacji Synapsis, zwraca uwagę na znaczenie toleracji i zrozumienia dla odmienności. Jej zdaniem czasem o wiele trudniej radzić sobie z zachowaniami otoczenia niż z zachowaniami własnego niepełnosprawnego dziecka. Maria Jankowska po raz kolejny wzięła udział w rajdzie ze swoim dorosłym autystycznym synem. Podkreśliła, że Masa na Autyzm ma ogromne znaczenie społeczne.
Następny Społeczny Rajd Rowerowy na rzecz Osób z Autyzmem za rok.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)