Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa - teatry dla niepełnosprawnych

0
Podziel się:

W Warszawie tylko 30 procent teatrów może być przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, tak wynika ze wstępnego audytu, jaki przeprowadziło Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza.

Marek Sołtys z TPSW powiedział, że w tym momencie najlepsze warunki są w Teatrze Powszechnym - nie tylko dla osób na wózkach, ale także dla niesłyszących i niedowidzących.
Znacznie gorzej jest w innych teatrach. Marek Sołtys powiedział, że najgorzej jest w tych obiektach, które znajdują się w starych budynkach. Jak przykład podaje Teatr Studio, gdzie przeciętny wózek inwalidzki nie jest w stanie zmieścić się do znajdującej się tam windy.
W innych teatrach wystarczą niewielkie inwestycje, aby placówka stała się dostępna dla osób niepełnosprawnych. W Teatrze Dramatycznym wystarczy zainstalować rampę przed wejściem, aby ten obiekt stał się dostępny dla inwalidów. Marek Sołtys zaznaczył jednak, że to wcale nie oznacza, iż dzięki temu Dramatyczny będzie dostosowany dla osób niepełnosprawnych.
Marek Kraszewski z Biura Kultury Miasta Stołecznego Warszawy powiedział, że problem z modernizacją niektórych obiektów spowodowany jest poważnymi barierami architektonicznymi. Warszawskie teatry są często usytuowane w obiektach, które pierwotnie nie były przeznaczone na ich siedzibę.
Mimo to urząd prowadzi działania, które mają ułatwić osobom niepełnosprawnym korzystanie z obiektów kultury. Program audiodeskrypcji miałby polegać na tym, że kilka razy w miesiącu spektakle byłyby wystawiane w ten sposób, aby były one przystosowane dla osób niewidomych lub niedowidzących. Jednocześnie w stolicy od 2009 roku działa program przystosowania miasta dla osób niepełnosprawnych, który zakłada m.in. adaptację ośrodków kultury.
Audyt Towarzystwa Przyjaciół Szalonego Wózkowicza jest przeprowadzany w związku z zaczynającymi się 1 kwietnia Warszawskimi Spotkaniami Teatralnymi.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)