Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Odsłonięto tablicę upamiętniającą R. Kapuścińskiego

0
Podziel się:

W Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą wybitnego pisarza i reportażystę Ryszarda Kapuścińskiego. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski podczas uroczostości podkreślił, że Ryszard Kapuściński był niedościgłym wzorem dziennikarstwa klasy światowej.

Tablica została umieszczona na frontowej ścianie siedziby Polskiej Agencji Prasowej, dla której Ryszard Kapuściński przez 14 lat pracował jako korespondent w Afryce i Ameryce Południowej. Tablicę odsłonili żona pisarza Alicja Kapuścińska oraz minister Zdrojewski. Obecna była również córka pisarza oraz liczni przedstawiciele świata mediów.

Ryszard Kapuściński pracę w PAP-ie wspominał po latach jako bardzo trudną. Na tablicy wyryto jego słowa, fragment jednego z wywiadów: "Praca dziennikarza agencyjnego to czyste niewolnictwo. Żaden inny dziennikarz z prasy, telewizji nie wie, co to za męka pisać do agencji". Alicja Kapuścińska podkreślała dziś, że to właśnie trudna, ale pasjonująca praca w PAP przyczyniła się do powstania większości jego książek.

Autor, między innymi, "Cesarza", "Hebanu", "Imperium" i "Wojny futbolowej" był najczęściej - obok Stanisława Lema - tłumaczonym za granicą polskim autorem. Jego nazwisko co roku pojawiało się wśród kandydatów wymienianych do nagrody Nobla. Minister Zdrojewski w rozmowie z dziennikarzami podkreślał, że Kapuściński miał swojego Nobla, "takiego specjalnego od nas wszystkich: za te wszystkie elementy, które składają się na jego pisarstwo: za wnikliwość, wrażliwość, dociekliwość, rzetelność, obiektywizm i profesjonalizm".

Sam Kapuściński wyliczył, że w swojej karierze reportera był świadkiem 27 rewolucji, cztery razy był wyznaczony do roztrzelania, przebywał na frontach dwunastu wojen. Pytany o to, dlaczego został dziennikarzem i korespondentem odpowiadał niezmiennie, że powodem jego wyboru była pasja.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)