Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe

0
Podziel się:

Donald Tusk powitał oficjalnie na dziedzińcu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów kanclerz Niemiec Angelę Merkel.

W Warszawie rozpoczynają się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe z udziałem kilkunastu ministrów obu gabinetów.

Konsultacje poprzedzą zaplanowany na najbliższy czwartek szczyt Unii Europejskiej w Brukseli.

Jednym z ważniejszych tematów będzie tak zwany pakiet energetyczno-klimatyczny. Do podpisania dokumentu dąży Francja, przewodząca w tym półroczu pracom Unii. Polska, produkująca energię prawie wyłącznie z węgla, nie zgadza się na samotne poniesienie kosztów odejścia od tej technologii. Ważny dla nas byłby fundusz solidarnościowy, gdyby Unia zechciała go przyjąć. Przeszkodą jest jednak kryzys finansowo-gospodarczy, który w ogromnej mierze dotyka gospodarkę Niemiec.

Sposoby zaradzenia kryzysowi, to drugi, temat rozmów w Warszawie. Zostaną też omówione problemy wiążące się z bezpieczeństwem energetycznym oraz założenia polityki wschodniej Unii, czyli tak zwane Partnerstwo Wschodnie, na czym Polsce bardzo zależy. Ważnym tematem będzie unijna polityka wobec Rosji i relacje transatlantyckie po wyborze nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Członkowie rządów Polski i Niemiec ocenią stan stosunków dwustronnych. Szefowie dyplomacji wręczą wspólną nagrodę - przyznawaną od 1993 roku - za działanie na rzecz poprawy stosunków i wzajemnego zrozumienia społeczeństw. Tym razem zostanie uhonorowana "Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego" oraz "Akcja Znak Pokuty - Służba dla Pokoju".

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)