Notowania

filmy
08.12.2008 17:50

Warszawa: Premiera filmu o pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim

Wieczorem w Warszawie odbędzie się uroczysta premiera filmu o pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim. Blisko dwugodzinny dokument "Gry wojenne" wyreżyserował Dariusz Jabłoński. Do kin film trafi 23 stycznia. Twórca próbuje raz jeszcze odpowiedzieć na pytanie, kim był pułkownik Kukliński, przez jednych nazywany bohaterem przez innych zdrajcą.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pomysł filmu pojawił się 6 lat temu. Po śmierci Kuklińskigo, reżyser zdecydował się nakręcić dokument, bez udziału głównego bohatera.

W filmie znalazły się bardzo osobiste rozmowy z wdową po pułkowniku, Hanną Kuklińską. O Kuklińskim wypowiadają się między innymi szef wywiadu armii amerykańskiej na początku lat osiemdziesiatych generał William E. Odom, oficerowie CIA, z którymi Kukliński współpracował, profesor Zbigniew Brzeziński, a z drugiej strony - naczelny dowódca Sił Zbrojnych Układu Warszawskiego, marszałek Wiktor Kulikow oraz generałowie Czesław Kiszczak i Wojciech Jaruzelski.

Strona amerykańska potwierdza, że w latach 1972 - 1981 był najcennniejszycm szpiegiem amerykańskim działającym w Bloku Wschodnim, i przekazał na Zachód ponad 40 tysięcy najbardziej tajnych dokumentów. Amerykańscy rozmówcy nazywają Kuklińskiego patriotą, którego jedyną motywacją była ochrona terytorium Polski przed zagłądą w wyniku prawdopodobnej inwazji sowieckiej. Dokumenty, które przekazał na Zachód dotyczyły między innymi tajnych planów ZSRR użycia broni nuklearnej oraz planów wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Twórca filmu dotarł do adiutanta generała Kulikowa, Wiktora Anoszkina. Ten ujawnił mu swoje notatki z pierwszej połowy grudnia 1981 r. Wynika z nich, że generał Jaruzelski domagał się od Sowietów gwarancji pomocy wojskowej w przypadku niepowodzenia stanu wojennegow Polsce. Generał Kulikow miał odmówić.

Dokument "Gry wojenne" ma trafić do rozpowszechniania - oprócz Polski- także za granicę. Przewidziany jest pokaz filmu w Stanach Zjednoczonych.

Tagi: filmy, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz