Notowania

warszawa
10.06.2009 16:27

Warszawa: Rzymski sarkofag z II w. n. e. skompletowany

Pokrywa rzymskiego sarkofagu z II w. n.e. została przekazana Muzeum Narodowemu w Warszawie. Tam wieko spocznie na głównym korpusie antycznego grobowca, który jest już w zbiorach Muzeum. Uroczyste przekazanie odbyło się na Zamku Królewskim, gdzie podczas remontu Arkad Kubickiego odkryto wieko.  

Podziel się
Dodaj komentarz

Jak przypuszczają specjaliści pokrywa mogła trafić na teren Zamku w czasie wojny. Jeszcze przed wojną kompletny sarkofag znajdował się w pałacu w Nieborowie. Jak tłumaczy Hubert Kowalski z Instytutu Archeologii UW - kompletny dziecięcy sarkofag to wielka rzadkość.

Sarkofag będzie jednym z ważniejszych starożytnych eksponatów Muzeum Narodowego w Warszawie. Jego dyrektor - Andrzej Maciejewski obiecuje, że zwiedzający będą mogli go podziwiać zaraz po niezbędnych pracach konserwatorskich.

Sarkofag w końcu XVIII wieku został zakupiony do kolekcji Heleny Radziwiłłowej z przeznaczeniem do parku Arkadia koło Łowicza. Z końcem XIX wieku sarkofag przeniesiono do Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie. Sarkofag łącznie z pokrywą odnotowano po raz ostatni w 1939 roku.

Tagi: warszawa, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz