Notowania

warszawa
12-09-2009 (15:24)

Warszawa: Wałęsa i Mazowiecki otrzymali statuetki Peryklesa

Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono statuetki Peryklesa. Są one przyznawane twórcom demokracji i wolności w odrodzonej Polsce. W tym roku wyróżniono byłego prezydenta Lecha Wałęsę i byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego. 

Podziel się
Dodaj komentarz

Tadeusz Mazowiecki odbierając wyróżnienie przypomniał słowa Jana Pawła II, który powiedział, że demokracja nie jest czymś danym, ale także zadanym. Podkreślił, że demokracja i wolność zawierają w sobie możliwości autodestrukcji czy wypaczenia, dlatego trzeba je ciągle doskonalić. 

Były premier mówił, że krytycznie ocenia poziom współczesnej debaty w naszym kraju, gdyż - jak zaznaczył - polega ona bardziej na chęci zniszczenia przeciwnika niż na chęci rzeczywistego dialogu. 

Lech Wałęsa powiedział, że demokracja składa się z trzech elementów - pierwszy to zespół praw, drugi to nastawienie ludzi i chęć korzystania z ustanowionego prawa, a trzeci to pieniądze. Były prezydent dodał, że na podstawie tych trzech elementów można także ocenić stan demokracji w Polsce. Jak powiedział, prawo pozwala, ludzie nie do końca korzystają ze swoich praw, a najgorzej jest z pieniędzmi. 

Nagroda Peryklesa przyznawana jest przez Stowarzyszenie na Rzecz Demokracji. Jej pomysłodawcą był profesor Bronisław Geremek

Tagi: warszawa, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie