Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Warszawa: "Złote Taśmy" wręczone

0
Podziel się

W Warszawie wręczono Nagrodę Złotych Taśm dla najlepszych polskich filmów wprowadzonych do kin w 2008 roku. Została przyznana ex aequo filmom "Rysa" i "Po-Lin. Okruchy pamięci".

bEingwgR

"Rysa" to film fabularny Michała Rosy - dramat rodzinny z tematyką lustracyjną w tle, natomiast "Po-Lin" Jolanty Dylewskiej to filmowy dokument ukazujący inny aspekt relacji polsko-żydowskich, niż pokazany w książkach Jana Tomasza Grossa. To poruszająca oparta w dużej mierze na archiwalnych zdjęciach, opowieść o życiu Żydów w przedwojennej Polsce, i o śladach, jakie pozostawili we wspomnieniach polskich przyjaciół i sąsiadów.

Reprezentujący polską sekcję FIPRESCI profesor Jerzy Płażewski powiedział, że oba nagrodzone filmy niosą głęboką prawdę o naszej odległej i bliskiej historii. Dokument Jolanty Dylewskiej "Po-Lin" przypomina szczególnie młodym widzom piękne aspekty współistnienia Polaków i Żydów w okresie Drugiej Rzeczpospolitej. Natomiast film Michała Rosy pt. "Rysa", według profesora Płażewskiego, w sposób wyjątkowo przejmujący i szczery opowiada o lustracji. Jest to przy tym głęboka opowieść o rodzinnym dramacie.

Jako najlepszy film zagraniczny polska sekcja FIPRESCI wybrała obaraz "Ostrożenie, pożądanie" w reżyserii Anga Lee.

bEingwgT

"Złote Taśmy" to nagroda, przyznawana od roku 1985 roku przez krytyków filmowych Stowarzyszenia Filmowców Polskich, zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI zrzeszajacej krytyków z ponad 40 krajów.

bEingwhu
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)