Notowania

wiadomości
01.03.2011 16:45

Watykan -obywatelstwo-ustawa

Dziś weszła w życie nowa ustawa o obywatelstwie Państwa Watykańskiego. Prawo do niego mają kardynałowie rezydujący w Rzymie oraz personel dyplomatyczny Stolicy Apostolskiej, ale nie wszyscy mieszkańcy najmniejszego państwa świata

Podziel się
Dodaj komentarz

Nowe prawo, zastępujące ustawę wprowadzoną w 1929 roku, czyli w momencie powstania Państwa Watykańskiego, dotyczy obywatelstwa, rezydencji oraz wstępu na jego teren. Do obywatelstwa watykańskiego mają prawo kardynałowie mieszkający na jego obszarze bądź w Rzymie oraz personel dyplomatyczny Stolicy Apostolskiej, a także - jak to ujęto w przepisach - każdy, kogo upoważniałby do tego urząd lub stanowisko.
Obecnie Watykan ma 527 obywateli; w liczbie tej oczywiście jest i papież. Jeśli chodzi o prawo wstępu do najmniejszego państwa świata, to w roku ubiegłym skorzystało z niego 2 miliony sto tysięcy osób. Czym innym, jak się podkreśla, jest przebywanie w miejscach ogólnie dostępnych, jak plac i bazylika św. Piotra, którą odwiedziło w 2010 18 milionów osób albo Muzeów Watykańskich, które w roku ubiegłym odnotowały ponad cztery i pół miliona zwiedzających.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz