Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Watykan: Biskupi podczas synodu nie używają łaciny

0
Podziel się:

Mimo, że łacina pozostaje oficjalnym językiem Kościoła katolickiego, nie posługuje się nią żaden z 253 uczestników odbywającego się właśnie w Watykanie synodu biskupów na temat Pisma Świętego. Zwracając na to uwagę obserwatorzy przypominają, że w ubiegłym roku Benedykt XVI zalegalizował odprawianie mszy przedsoborowej, czyli po łacinie.

Papieski dokument w tej sprawie ukazał się w czerwcu ubiegłego roku. Cztery miesiące wcześniej, w dokumencie podsumowującym poprzedni synod na temat Eucharystii, Benedykt XVI zalecał, by "wierni znali najbardziej powszechne modlitwy po łacinie i śpiewali niektóre części liturgii na sposób gregoriański".

Jak pokazuje obecny synod, biskupi nie dają wiernym najlepszego przykładu. Od ponad dziesięciu lat podczas tych spotkań nie ma już grupy języka łacińskiego. Kiedy w 1999 roku, na drugim synodzie Europy, arcybiskup Rygi kardynał Janis Pujats przemawiał po łacinie, Jan Paweł II z żalem stwierdził, że nie Watykan, lecz Łotwa jest ostatnim schronieniem tego języka. Biskupi biorący udział w obecnym synodzie mają do wyboru języki francuski, angielski, hiszpański i włoski.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)