Notowania

wikileaks
23.12.2010 12:21

Watykan o Holokauście. Nowe rewelacje Wikileaks

Stolica Apostolska bała się ujawnienia dokumentów z czasów II Wojny Światowej?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eustaquio Santimano/CC/Flickr)

*Londyński dziennik _ The Guardian _ opublikował amerykańskie depesze dyplomatyczne z Watykanu, dotyczące tła i przyczyn rezygnacji Stolicy Apostolskiej z przystąpienia do Grupy Roboczej do spraw Międzynarodowej Współpracy w Edukacji na temat Holokaustu. *

Jak wynika z depeszy amerykańskiej dyplomatki Juliety VallsNoyes, z października 2009 roku, Watykan wycofał się z tego zamiaru. Być może z powodu - jak pisze - niedoświadczenia zastępcy watykańskiego sekretarza stanu, monsignore Ettore Balestrero, który _ nie po raz pierwszy skomplikował stosunki zagraniczne Stolicy Apostolskiej _.

**[

Wszystko o przeciekach ujawnianych przez WikiLeaks. ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/dokumenty;wikileaks.html )**

Być może jadnak - podejrzewa amerykańska dyplomatka - chodziło o obawy, że Grupa Robocza będzie nalegać na pełną publikację dokumentów papieskich z okresu wojny, by wyjaśnić zarzuty wobec Piusa XII o przemilczanie zagłady Żydów. Tymczasem - pisze Julieta Valls Noyes - nad skatalogowaniem 16 milionów dokumentów pracuje jedynie 6 do 8 księży. Ta praca zajmie im jeszcze lata.

W innej depeszy, z 2001 roku, ówczesny ambasador USA w Watykanie, Jim Nicholson wyjaśniał, że początkowo papież Jan Paweł II przyspieszył ujawnienie części tych dokumentów, by rozwiać podejrzenia o antysemityzm Piusa XII. W miarę pogłębiania się choroby papieża, prace nad redakcją zeszły jednak nadalszy plan. _ _

_ Guardian _ przytacza też opinię _ dobrze poinformowanego obserwatora żydowskiego _ o tym, że kwestia stosunku Piusa XII do Holokaustu jest dla Watykanu o wiele mniej ważna, niż proces jego beatyfikacji - obok Jana XXIII - bo miałoby to pogodzić skrzydło tradycjonalistów i reformatoróww Kościele.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/t127008.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ludzie;lukaszenki;to;przestepcy;zyski;transferuja;przez;polske,232,0,742120.html) Ludzie Łukaszenki to przestępcy? "Zyski transferują przez Polskę" Codziennie do naszego kraju miało trafiać 1,5 miliona _ brudnych _ dolarów - ujawnia Wikileaks.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t86297.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wystartowal;czeski;odpowiednik;wikileaks,54,0,741430.html) Wystartował czeski odpowiednik Wikileaks Ma to być strona demaskująca niejasności i nadużycia w czeskiej polityce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t125420.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/poszlo;o;gwalt;czy;peknieta;prezerwatywe,134,0,739718.html) Poszło o gwałt czy pękniętą prezerwatywę? Ujawniono zeznania Szwedek, które oskarżyły założyciela portalu Wikileaks.
Tagi: wikileaks, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz