Notowania

wiadomości
13.02.2012 18:46

Węgry-Polska-podziękowania

Węgierscy deputowani zatwierdzą w przyszłym tygodniu dekret, w którym podziękują rządom Polski i Litwy za wsparcie udzielane Budapesztowi podczas "trudnych negocjacji z Komisją Europejską". Dziś komisja zagraniczna Zgromadzenia Narodowego przyjęła w tej sprawie stosowną uchwałę.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wiceminister spraw zagranicznych Zsolt Nemeth powiedział po posiedzeniu komisji, że deputowani "wyrażą wdzięczność rządom Polski i Litwy za wsparcie okazane rządowi wobec nieusprawiedliwionych ataków Brukseli ograniczających węgierską suwerenność". Nemeth dodał, że Litwini i Polacy, "którzy boleśnie doświadczyli represji postkomunistycznych, rozumieją trudne decyzje Budapesztu prowadzące do całkowtego wyeliminowania postkomunizmu z życia politycznego i społecznego".
Węgry stawiają czoła zarzutom Komisji Europejskiej, która ma zastrzeżenia dotyczące niezależności węgierskiego Banku Centralnego, ochrony danych osobowych i ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości. Krytykę Komisji usiłują łagodzić jedynie wysocy rangą przedstawiciele Litwy i Polski. Parlament Litwy w specjalnej rezolucji stwierdził, że Węgry nie naruszyły standartów demokratycznych Unii Europejskiej. Premier Donald Tusk 18 stycznia powiedział zaś, że "część opinii dotyczących sytuacji na Węgrzech jest przesadzona i niesprawiedliwa", i zadeklarował polityczne wsparcie dla Budapesztu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Andrzej Niewiadowski/Budapeszt/dabr

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz