Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Węgry-zbrodniarz wojenny-proces

0
Podziel się

Przed sądem w Budapeszcie rozpoczął się proces Sandora Kepiro - węgierskiego zbrodniarza wojennego, byłego kapitana żandarmerii, który powrócił do kraju w roku 1966. Kepiro figuruje na liście Centrum Wiesenthala - najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy wojennych.

bEhJgoqJ

Sandor Kepiro został oskarżony o współudział w zabójstwie 1200 Żydów, Romów i Serbów zamordowanych 23 stycznia 1942 roku w Novym Sadzie.
97-letni dziś Kepiro zaprzeczył zarzutom uznając je za "kłamstwa".
Sandor Kepiro, dwukrotnie osądzony i skazany na Węgrzech, pozostawał do tej pory bezkarny. W 1944 roku skazany na dziesięć lat więzienia został uwolniony przez faszystowski reżim Węgier, uciekł do Austrii, a w 1946 roku przedostał się do Argentyny, gdzie ukrywał się przez kolejne 48 lat. W roku 1946 komunistyczny rząd Węgier ponownie skazał go w zaocznym procesie na 14 lat więzienia.
W roku 1966, kiedy poprzednie wyroki zostały unieważnione, Kepiro wrócił do Budapesztu i zamieszkał w centrum węgierskiej stolicy w domu przed największą budapeszteńską synagogą. Nadal pozostawał bezkarny. 14 września 2009 roku po przesłuchaniu przez węgierską policję zarzuty przeciw Sandorowi Kepiro zostały wycofane. Decyzja spotkała się z oburzeniem Centrum Wiesenthala.

bEhJgorm
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)