Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
proces
08.06.2008 08:01

Węgry: Nagrania z procesu Imre Nagya zostaną udostępnione

W budapesztańskiej galerii zostaną udostępnione nagrania z procesu węgierskiego bohatera rewolucji - premiera Imre Nagya. Po raz pierwszy 52-godzinny dokumentalny zapis będzie udostępniony publiczności.

Podziel się
Dodaj komentarz

Premier Imre Nagy został zamordowany 16 czerwca 1958 roku po sfingowanym procesie. Nagrania będą odtwarzane dzień po dniu w godzinach ówczesnych przesłuchań - od poniedziałku do niedzieli 15 czerwca.

Do 1990 roku ściśle tajne taśmy były przechowywane w sejfie Sądu Najwyższego, a następnie w Archiwum Narodowym. Dyrekcja Archiwum zdecydowała się na ich ujawnienie dopiero po burzliwej dyskusji na łamach węgierskich mediów.

Nagrania będą odtwarzały atmosferę błyskawicznego, sfingowanego procesu, który rozpoczął się przed 30 laty - 9 czerwca o godzinie 9.30 rano i zakończył w niedzielę 15 czerwca o godzinie 18.00 wydaniem wyroku śmierci. Imre Nagy został powieszony wraz z dwoma innymi politykami.

Taśmy mają dużą wartość historyczną i ponieważ wszystkie, archiwalne filmy z udziałem Imre Nagya zostały spalone na rozkaz Janosa Kadara - późniejszego przywódcy komunistycznych Węgier. Zniszczono również jego więzienne zapiski.

Dla wielu Węgrów Imre Nagy stał się symbolem oporu antykomunistycznego. Został zrehabllitowany w 1989 roku. Symboliczny pogrzeb Nagya odbył się we Francji na cmentarzu Pere Lachaise i aż trzykrotnie na Węgrzech.

Imre Nagy stał się głównym bohaterem filmu "Niepochowany" Marty Meszaros. W rolę głównego bohatera wcielił się polski aktor Jan Nowicki, który ukazał wstrząsającą postać "udręczonego, szykanowanego człowieka opuszczonego przez przyjaciół".

Tagi: proces, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz