Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Westerplatte-obchody

0
Podziel się:

Na Westerplatte odbyły się uroczyste obchody 72. rocznicy wybuchu Drugiej Wojny Światowej. Największy konflikt zbrojny w historii ludzkości, trwający ponad sześć lat, pochłonął ponad 55 milionów ludzkich istnień.

Pierwszym punktem uroczystości była rekonstrukcja historyczna obrony Westerplatte w reżyserii Bogusława Wołoszańskiego. Przedstawiała ona pierwsze minuty obrony polskiej placówki.
W obchodach wziął udział premier Donald Tusk. W okolicznościowym przemówieniu mówił, że pamięć o Drugiej Wojnie Światowej powinna być fundamentem przesłania, iż Polska nie może być bezsilna. Donald Tusk podkreślił, że nasza duma narodowa nie może się opierać tylko na pamięci o przeszłości. Dodał, że Polska musi tak wykorzystać obecny czas, aby już nigdy nie zdarzyło się to, co w 1939 roku. Tusk podkreślił, że nasz kraj nie może być bezsilny wobec zagrożeń. Zapewnił, że nie zabraknie sił, aby Polska była krajem silnym gospodarczo i prowazącym mądrą politykę zagraniczną. Premier podkreślił, że rządzący odpowiadają za to, aby Polacy potrafili trzymać wojnę daleko od swych granic, a w razie konieczności bohaterstwu żołnierza towarzyszyły nowoczesny sprzęt, odpowiedzialne dowództwo i dobra polityka.
Specjalny list z okazji 72. rocznicy wybuchu wojny wystosował prezydent Bronisław Komorowski. List odczytał minister Sławomir Nowak. Prezydent oddał hołd walczącym na Westerplatte, obrońcom Poczty Gdańskiej i bohaterom innych bitew września 1939. Podkreślił, że Westerplatte, setki miejsc kaźni rozsianych po całej Ziemi, a także powstające w Gdańsku Muzeum Drugiej Wojny Światowej powinny być przestrogą dla obecnych i przyszłych pokoleń. "Nigdy więcej nieludzkich reżimów! Nigdy więcej naród przeciwko narodowi!" - napisał prezydent Komorowski.
Metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź podczas uroczystości zmówił krótką modlitwę o spokój dusz obrońców Westerplatte. W okolicznościowym przemówieniu powiedział, że we wrześniu 1939 roku i przez lata wojny ujawniła się "tajemnica zła". Podziękował Bogu za tych, którzy ofiarowali życie za ojczyznę, nie zwątpili w jej sens, a także w sens miłości i braterstwa. Wspomniał też wizytę Jana Pawła II na Westerplatte i jego słowa "Każdy ma swoje Westerplatte".
Uroczystości zakończył Apel Poległych i złożenie wieńców pod Pomnikiem Bohaterów Westerplatte.
1 września 1939 roku o 4:40 rano wojska niemieckie uderzyły na Polskę na całej długości polsko-niemieckiej granicy. Atak był wspomagany nalotami bombowymi na większość miast polskich, węzłów kolejowych i osiedli fabrycznych. Jak ustalili historycy, pierwszym celem niemieckich nalotów w Polsce był szpital i kolegiata w Wieluniu. O 4.45 Niemcy zaatakowali Westerplatte.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)