Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
31.08.2008 15:43

Wg. prof. Jerzego Pomianowskiego Rosja wyraźnie testuje cierpliwość Europy

Unia Europejska prawdopodobnie nie nałoży sankcji na Rosję za inwazję w Gruzji. Jutro w Brukseli szefowie rządów 27 państw należących do Sojuszu będą rozmawiać o sytuacji w Gruzji. Polskiej delegacji na szczyt przewodniczy prezydent, wraz z nim do Brukseli jadą premier i minister spraw zagranicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wbrew wcześniejszym deklaracjom, wiadomo już niemal na pewno, że podczas spotkania nie zapadną żadne decyzje w sprawie ewentualnych sankcji wobec Rosji. Represje mogą spotkać jedynie przedstawicieli Abchazji i Osetii Południowej. Będzie natomiast mowa o pomocy humanitarnej i misjach obserwatorów w Gruzji.

Znawca Rosji profesor Jerzy Pomianowski mówi tymczasem Polskiemu Radiu, że podczas szczytu zachodni politycy powinni mówić jednym, silnym głosem. Rosja wyraźnie testuje bowiem cierpliwość Europy. "To, co Rosja chce czynić wobec Gruzji dowodzi, że nie mamy zapewnień, że na tym się skończy i że nie sięgnie po inne kraje należące do jej strefy wpływów. Uważam to za poważny błąd dyplomacji rosyjskiej" - powiedział Pomianowski.

W niedawnym wywiadzie dla CNN rosyjski premier Władimir Putin mówił, że wierzy w rozsądek unijnych przywódców. Z kolei gazeta "Kommiersant" napisała, że Rosja będzie chciała wykorzystać podziały wewnątrz Wspólnoty i obłaskawić szefów państw Unii wspólnym stanowiskiem wobec Iranu.

Tagi: rosja, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz