Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wiek emerytalny-projekt do konsultacji jutro

0
Podziel się

Pracodawcy i związkowcy spodziewają się, że jutro trafi do nich rządowy projekt ustawy wydłużającej wiek emerytalny. Niespodzianek nie będzie. Projekt przekazany zostanie partnerom społecznym w wersji zapowiedzianej przez premiera w expose - mówił dziennikarzom minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak Kamysz.

bCYMtOdh

W sejmowym expose premier Donald Tusk zapowiedział stopniowe zrównywanie i podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn od 2013 roku, docelowo do 67 roku zycia. Zgodnie z tą koncepcją, co cztery miesiące wiek emerytalny podwyższany byłby o kolejny miesiąc. To oznaczałoby, że z każdym rokiem będziemy pracować dłużej o trzy miesiące. W ten sposób poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostanie w roku 2020, a w przypadku kobiet w roku 2040.
Polskie Stronnictwo Ludowe chce, by za każde urodzone dziecko wiek emerytalny matki był skracany o trzy lata. Potwierdza to związany z PSL-em minister Kosiniak Kamysz. Dodaje, że od tego są konsultacje, by także nad taką propozycją podyskutować.
Rządowe konsultacje dotyczące projektu ustawy mają potrwać 30 dni. Później, po odniesieniu się do uwag partnerów społecznych projekt ma zostać przyjęty w ostatecznej wersji przez rząd i skierowany do Sejmu. Premier Donald Tusk chce, by prace nad ustawą zakończyły się w ciągu trzech miesięcy.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/nyg

bCYMtOdK
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)