Notowania

wielka brytania
08.11.2009 14:09

Wielka Brytania - Niedziela Pamięci

W Wielkiej Brytanii odbyły się doroczne obchody Niedzieli Pamięci. Centralna uroczystość ku czci wszystkich brytyjskich żołnierzy poległych od czasu pierwszej wojny światowej miała miejsce w Londynie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Uroczystości Dnia Pamięci zorganizowano zwyczajowo w niedzielę poprzedzającą 11 listopada - rocznicę zawieszenia broni kończącego I Wojnę Światową. Pod pomnikiem poległych opodal Parlamentu i Downing Street w Londynie, Królowa Elżbieta II, premier Gordon Brown i inni politycy, ambasadorowie państw brytyjskiej Wspólnoty Narodów i dowódcy rodzajów sił zbrojnych złożyli wieńce uplecione z tysięcy papierowych maków - symbolu krwawych ran poległych żołnierzy. Potem przed pomnikiem przedefilowało 9 tysięcy kombatantów z organizacji weteranów Legion Brytyjski. W defiladzie wzięła też udział grupa Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii.

W tym roku zabrakło już jednak weteranów pierwszej wojny światowej, przerzedziły się też szeregi uczestników drugiej wojny. W obliczu strat w Afganistanie akcent obchodów przesunął się natomiast wyraźnie na najnowsze konflikty i ginących w nich brytyjskich żołnierzy.

Tagi: wielka brytania, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz