Notowania

wiadomości
09.02.2014 18:49

Wielka Brytania: Wyciek danych osobowych z banku Barclays

Podziel się
Dodaj komentarz

Brytyjska prasa, policja i urząd ochrony danych podjęły śledztwo w sprawie handlu danymi osobowymi klientów banku Barclays. Skandal ujawniła londyńska gazeta niedzielna "Mail on Sunday", która otrzymała od anonimowego informatora pendrive z danymi dwóch tysięcy osób.
Demaskator ujawnił, że w obiegu jest jeszcze 25 tysięcy dalszych kartotek klientów Banku Barclays. Najświeższe dane w kartotekach ujawnionych "Mail on Sunday" pochodzą sprzed ponad 5 lat i wyciekły z komórki Planowania Finansowego, doradzającej klientom w uporządkowaniu ich inwestycji. Komórkę banku zlikwidowano w 2011 roku. Kartoteka każdego klienta zawierała jego adres pocztowy i emailowy, numery telefonów i około 20 stron innych danych - o stanie rodziny, zdrowia, dochodów i oszczędności oraz profilu inwestycji.
"Mail on Sunday" podaje, że wykradzione dane krążą podobno wśród pozbawionych skrupułów oszustów w cenie 50 funtów od każdej kartoteki. Dane te pomagają im w profilowaniu ofert inwestycji zdolnych skusić potencjalnych inwestorów.
Informator "Mail on Sunday" ocenia, że ofiarą oszustów padło już około tysiąca osób z tej listy. Sprzedawano im między innymi udziały w obrotach rzadkimi metalami, które nawet nie istnieją w tablicy pierwiastków.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz