Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
premier
30.06.2007 11:33

Wielkopolska: premier Norwegi odwiedził miejsce, w którym więziony był jego dziadek

Premier Norwegii Jens Stoltenberg przyjechał do Ostrzeszowa w Wielkopolsce, gdzie podczas II wojny światowej więziony przez hitlerowców był jego dziadek.

Podziel się
Dodaj komentarz

Szef norweskiego rządu spędzi w Ostrzeszowie około czterech godzin. Wygłosi krótkie przemówienie w sali sesyjnej starostwa, gdzie odbędzie się konferencja na temat współpracy miasta z Norwegami. Potem w wąskim gronie osób, m.in. ojca - podąży śladami oflagu. Spacer i dalszy pobyt polityka w mieście ma być ściśle ochraniany, a dostęp do niego osób postronnych - niemożliwy. Jens Stoltenberg obejrzy wystawę, poświęconą norweskim jeńcom oflagu. W jednej ze szkół premier zje posiłek. W menu mają ponoć być kanapki i sałatki.
W latach II wojny do oflagu w Ostrzeszowie trafiło ponad tysiąc stu żołnierzy norweskich, wśród nich Emil Stoltenberg, dziadek obecnego premiera. Podczas ewakuacji więźniów w styczniu '45 roku - kapitan Stoltenberg zostawił u jednej z polskich rodzin walizkę. Próbę odszukania walizki w ostatnich dniach podjął konsul honorowy Norwegii w Szczecinie, Jan Kubiak.

Tagi: premier, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz