Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Więźniowie obozów - 65 rocznica

0
Podziel się:

Wręczeniem pamiątkowych medali uczczono 65-lecie Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Na uroczystości w Warszawie zebrało się około 200 byłych więźniów obozów koncentracyjnych.

Prezes Związku Stanisław Zalewski uważa, że było to ważne spotkanie dla wszystkich, którzy doświadczyli obozowego koszmaru. "Te uroczystości są też dla tych, których nie ma wśród nas - powiedział Zalewski.
Jak podkreśla były więzień obozu Roman Kamieniecki, w czasach zniewolenia najważniejsza była silna psychika oraz wzajemne wsparcie. "Byli tacy współwięźniowie, którym wystarczyło zaledwie kilka tygodni by nie przetrwać. W obozach najważniejszym było się nie załamywać" - powiedział Kamieniecki.
Jego zdaniem, młodzi powinni się uczyć się o tragedii, jaka wydarzyła się w obozach zagłady, ponieważ pamięć o tamtym koszmarze musi przetrwać. "To były okropne czasy i ci, którzy przeżyli przeszli bardzo dużo. Po wyzwoleniu na leczenie zostałem wysłany do Szwecji. Wystarczyło zaledwie pięć miesięcy żeby z 35 kilogramów dojść do 70-ciu kilogramów" - dodał.
Z okazji 65-lecia związku powstała także książka pod tytułem "Ocalone we wspomnieniach", w której zawarto wiersze, piosenki oraz wspomnienia więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Książkę wydała Koszalińska Biblioteka Publiczna.
Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych powstał w maju 1946 roku i zrzeszał wówczas ponad 200 tysięcy osób.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)