Notowania

wiktor juszczenko
07.09.2009 11:18

Wiktor Juszczenko rozpoczął dwudniową wizytę w Polsce

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko rozpoczął dwudniową oficjalną wizytę w Polsce. Jego rozmowy w Warszawie będą prawdopodobnie dotyczyć bezpieczeństwa energetycznego naszych krajów, przygotowań do Euro 2012, zbliżenia Ukrainy do Unii Europejskiej i NATO. Polska chciałaby widzieć Ukrainę w obu organizacjach na prawach pełnego członkostwa.  
Można się też spodziewać poruszenia tematów trudnych, wynikających z historii naszych państw.          

Podziel się
Dodaj komentarz

Dziś w Warszawie Wiktor Juszczenko spotka się z prezydentem Lechem Kaczyńskim, premierem Donaldem Tuskiem oraz marszałkiem Sejmu. Po 13:00 na Wolskim Cmentarzu Prawosławnym odsłoni Krzyż Pamiątkowy Wielkiego Głodu na Ukrainie.

Jutro prezydent Ukrainy spotka się z przedstawicielami mniejszości ukraińskiej w Przemyślu. Złoży też wieniec na cmentarzu Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej w Pikulicach. Jej dowódcą był Symon Petlura.

Ukraińska Republika Ludowa powstała w wyniku I wojny światowej. Jej żołnierze walczyli zarówno z Armią Czerwoną, Armią Białych i Wojskiem Polskim. Wobec zagrożenia Polski przez bolszewicką Rosję w 1920 roku doszło do podpisania między Piłsudskim a Petlurą umowy o wspólnej walce przeciw bolszewikom. Tak zwana "umowa warszawska" została jednak złamana: Polska podpisała zawieszenie broni z Rosją Radziecką. Osamotniona i pokonana armia ukraińska ewakuowała się do Polski, gdzie została internowana.

Tagi: wiktor juszczenko, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz