Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wilanów uczci Wiktorię Wiedeńską

0
Podziel się
bEratkxx

Wilanów - Wiktoria Wiedeńska- 330. rocznica

Wilanów uczci Wiktorię Wiedeńską. Z okazji przypadającej w tym roku 330. rocznicy zwycięstwa wojsk europejskich pod dowództwem Jana III Sobieskiego nad Turkami, Muzeum Pałac w Wilanowie i dzielnica przygotowały szereg wydarzeń kulturalnych. Imprezy będą odbywał się do 7 do 15 września. Będzie to historyczno-muzyczny festiwal. W najbliższą sobotę wszystko zacznie się na Plaży Wilanów, gdzie zostanie otwarty nowy plac zabaw dla dzieci, odbędą się spektakle teatralne dla młodzieży oraz wieczorem bitwa dj-ów i koncert jazzowy Tria Macieja Fortuny. Przez kolejne dni odbywać się będą pokazy filmów w tak zwanym kinie samochodowym, zaplanowano zawody balonowe, pokazy sprzętu i uzbrojenia współczesnego wojska polskiego.
12 września w rocznicę Bitwy pod WiedniemWiedniem odbędzie się msza w kościele świętej Anny w Wilanowie oraz zostanie otwarty obóz polskiego dowódcy, który będzie wierną repliką obozu wojskowego Jana III z 1683 roku. Grzegorz Mazur z wilanowskiego pałacu wyjaśnia, że grupy rekonstrukcyjne zadbały o wierne odtworzenie namiotów i uzbrojenia z epoki. W obozowisku będzie przebywało około 200 żołnierzy i 20 - 25 koni.

Bitwa pod Wiedniem została stoczona 12 września 1683 roku między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy.

bEratkxz

IAR

bEratkya
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)