Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wirus HCV - cicha epidemia - apel lekarzy
s Wirus HCV - cicha epidemia - apel lekarzy

Czytaj więcej w Money.pl
Sondaż: 78 proc. Polaków nie robiło testu na wirusa niszczącego wątrobę
78 proc. Polaków nigdy nie wykonało badania w kierunku zakażenia groźnym wirusem HCV, który jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C) - wynika z badania TNS Polska. Tymczasem aż 81 proc. znalazło się w sytuacji, w której mogło do niego dojść.
Eksperci: opracowujemy program eliminacji epidemii WZW C w Polsce
Program, który pozwoli wyeliminować epidemię wirusowego zapalania wątroby typu C (WZW C) w Polsce, jest opracowywany przez resort zdrowia we współpracy z krajowym konsultantem ds. chorób zakaźnych dr. hab. Andrzejem Horbanem - podali eksperci.
Światowy Dzień WZW - pomyśl jeszcze raz!
W celu podnoszenia świadomości społeczeństwa miliony ludzi na całym świecie obchodzą 28 lipca Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby, choroby która jest ósmym na świecie, największym zabójcą...
Lekarze alarmują: następuje cicha epidemia wirusowego zapalenia wątroby typu C. Mówią wręcz o "wirusowej bombie zegarowej". Apelują o czujność każdego z nas, o ścisłe przestrzeganie procedur medycznych i odpowiedni nadzór sanitarny.
Dzięki przekazanym Polsce przez Szwajcarię ponad 4 milionom franków, w 5-ciu województwach zostanie przebadanych na obecność wirusa HCV kilka tysięcy kobiet w ciąży, a w 11 województwach od przyszłego roku zaczną się szkolenia personelu medycznego i wybranych salonów piękności, piercingu i tatuażu.
Doktor Magdalena Rosińska z Państwowego Zakładu Higieny na konferencji prasowej w Warszawie zapowiedziała też przebadanie wybranych losowo 20 tysięcy osób, a w razie stwierdzenia obecności wirusa także ich rodzin.
Doktor Paulina Miśkiewicz z Biura Światowej Organizacji Zdrowia podkreśliła, że problem zakażeń HCV jest poważny w skali globu. Skutkiem utajonego rozwijania się wirusa jest marskość wątroby, a nawet rak tego organu.
W Polsce wirus HCV wykryto dotychczas u 230 tysięcy osób, ale szacuje się, że 90% zakażonych przez lata nic o tym nie wie.
Do zakażenia dochodzi nie tylko w placówkach medycznych, ale także w gabinetach upiększających, dentystycznych, nawet w salonach fryzjerskich. Narażeni są nie tylko pacjenci i klienci, ale - może nawet w większym stopniu - osoby wykonujące zabiegi.


Informacyjna Agencja Radiowa
IAR