Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wirus HCV - cicha epidemia - apel lekarzy
s Wirus HCV - cicha epidemia - apel lekarzy

Czytaj więcej w Money.pl
Alarmujący apel europejskich lekarzy. Grozi nam epidemia eboli?
Eksperci w dziedzinie zdrowia z 16 krajów proszą rządy o pomoc.
Epidemia wirusa Eboli. Lekarz z Sierra Leone nie żyje
Dr Modupeh Cole, renomowany lekarz, który walczył w epidemią Eboli w szpitalu Connaught w Freetown. To drugi lekarz, który padł ofiarą epidemii w Sierra Leone.
Epidemia eboli. Zarażony kubański lekarz
Kuba jest chwalona na świecie za to, że wysłała co najmniej 256 pracowników służby zdrowia do trzech krajów najbardziej dotkniętych epidemią.
Lekarze alarmują: następuje cicha epidemia wirusowego zapalenia wątroby typu C. Mówią wręcz o "wirusowej bombie zegarowej". Apelują o czujność każdego z nas, o ścisłe przestrzeganie procedur medycznych i odpowiedni nadzór sanitarny.
Dzięki przekazanym Polsce przez Szwajcarię ponad 4 milionom franków, w 5-ciu województwach zostanie przebadanych na obecność wirusa HCV kilka tysięcy kobiet w ciąży, a w 11 województwach od przyszłego roku zaczną się szkolenia personelu medycznego i wybranych salonów piękności, piercingu i tatuażu.
Doktor Magdalena Rosińska z Państwowego Zakładu Higieny na konferencji prasowej w Warszawie zapowiedziała też przebadanie wybranych losowo 20 tysięcy osób, a w razie stwierdzenia obecności wirusa także ich rodzin.
Doktor Paulina Miśkiewicz z Biura Światowej Organizacji Zdrowia podkreśliła, że problem zakażeń HCV jest poważny w skali globu. Skutkiem utajonego rozwijania się wirusa jest marskość wątroby, a nawet rak tego organu.
W Polsce wirus HCV wykryto dotychczas u 230 tysięcy osób, ale szacuje się, że 90% zakażonych przez lata nic o tym nie wie.
Do zakażenia dochodzi nie tylko w placówkach medycznych, ale także w gabinetach upiększających, dentystycznych, nawet w salonach fryzjerskich. Narażeni są nie tylko pacjenci i klienci, ale - może nawet w większym stopniu - osoby wykonujące zabiegi.


Informacyjna Agencja Radiowa
IAR