Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Władze Poznania i Wielkopolski pomogą Polskiemu Radiu

0
Podziel się:

Władze Poznania i Wielkopolski pomogą Polskiemu Radiu w finansowaniu Orkiestry Kameralnej "Amadeus". Takie zapewnienie prezes Polskiego Radia Jarosław Hasiński uzyskał od prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego i marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka.

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" miałaby funkcjonować na podobnej zasadzie jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, która na mocy porozumienia z 15 września 2005 stała się narodową instytucją kultury, współfinansowaną przez ministra kultury, Polskie Radio i władze Katowic. Prezes Polskiego Radia Jarosław Hasiński podkreśla, że to jest bardzo ciekawe rozwiązanie, które podnosiłoby rangę orkiestry. "Miałaby to być instytucja kultury najprawdopoodbniej zarejestrowana przez ministra kultury. Generalnie dobrze byłoby, gdyby orkiestra nadal w jakiś sposób funkcjonowała przy Polskim Radiu i realizowane były nagrania, które słuchałby cały świat" - powiedział prezes Hasiński.

Roczny budżet Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" to około 1 milion 400 tysięcy złotych. W jaki sposób koszty te zostaną rozłożone na Polskie Radio i władze Poznania i Wielkopolski to kwestia uzgodnień, które - jak zapewnia prezydent Poznania Ryszard Grobelny - nastąpią niebawem. "My jesteśmy gotowi negocjować bardzo szybko i przygotować ostateczne już rozwiązania, które by funkcjonowały nie przez miesiąc czy dwa tylko przez kilka czy kilkanaście lat" - powiedział Ryszard Grobelny.

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" istnieje od 1968 roku. W 1977 roku została etatowym zespołem Polskiego Radia i Telewizji. Do 2008 roku nagrała ponad 9 tysięcy minut muzyki obejmującej repertuar od baroku do współczesności i dała setki koncertów na całym świecie.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)