Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wlk. Bryt-zmarl John Barry

0
Podziel się:

Wlk. Bryt-zmarł John Barry

bESFOarV

Zmarł jeden z największych kompozytorów muzyki ekranowej, Brytyjczyk John Barry. Londyński dziennik "The Independent" napisał, że stworzył on wiele tematów muzycznych, które są dziś szerzej znane, niż same filmy, do których powstały.
John Barry wychował się w Yorku w północnej Anglii, ale zmarł w Nowym Jorku, gdzie mieszkał od lat. W Anglii zaczął karierę od rock and rolla i własnego zespołu "The John Barry Seven", ale wkrótce zaczął nagrywać, a potem komponować muzykę do filmów, w tym do 11 przygód Jamesa Bonda.
James Bond otworzył mu drogę do innych zamówień filmowych brytyjskich, a potem amerykańskich. Wśród nich były takie tytuły, jak "Pożegnanie z Afryką", "Tańczącyz Wilkami", "Obława", "Teczka z Ipcress", "Chaplin", "Elza z afrykańskiego buszu", czy "Nocny kowboj".
John Barry potrafił znakomicie wtopić w swą twórczość wątki muzyczne wielu kontynentów i kultur, nigdy nie tracąc oryginalności, za co amerykańska Akademia Filmowanagrodziła go aż pięcioma oskarami. Zdobył też statuetkę Złotego Globu i brytyjską nagrodę BAFTA.

Informacyjna Agencja Radiowa

bESFOasy
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)