Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wojciech Kilar był twórcą bezkompromisowym

0
Podziel się
bErdwIiJ

Kilar-Nahorny-wspomnienie

Wojciech Kilar to wybitny, bezkompromisowy twórca - mówi Włodzimierz Nahorny, muzyk i kompozytor jazzowy. Wojciech Kilar, światowej sławy kompozytor, twórca muzyki symfonicznej, kameralnej i filmowej zmarł w wieku 81 lat.
Włodzimierz Nahorny powiedział IAR, że Wojciech Kilar był kompozytorem niezwykle wszechstronnym. Tworzył zarówno wielkie dzieła symfoniczne, często inspirowane polskimi utworami ludowymi, jak i lżejszą muzykę filmową. Włodzimierz Nahorny podkreślił, że Wojciech Kilar był pierwszym polskim kompozytorem, który zaistniał w Hollywood.
Nahorny dodal, że bezkompromisowość polskiego twórcy przejawiała się między innymi w pracy przy filmie. Zwrócił uwagę, że kompozytor filmowy jest niemal zawsze podporządkowany machinie produkującej film i więcej do powiedzenia o ścieżce dźwiękowej ma sam reżyser. Tymczasem Wojciech Kilar "tak potrafił ustawić sprawę, że to on decydował o długości odcinków muzycznych" - mówił Włodzimierz Nahorny.
Zwrócił też uwagę, że kompozytor był głęboko wierzącym chrześcijaninem. "Nigdy nie krył swoich przekonań, wypowiadał je głośno, (...) często księża z ambony powoływali sie na jego wypowiedzi i jego drogę życiową" - dodał.
Wojciech Kilar karierę kompozytorską rozpoczął w końcu lat 50. na pierwszych edycjach festiwalu Warszawska Jesień. Od początku lat 60. współtworzył nową polską szkołę awangardową wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim. W połowie lat 70. zaczął komponować utwory od wpływem inspiracji religijnych i ludowych. Wtedy powstał jeden z jego najsłynniejszych utworów - "Krzesany".
Wojciech Kilar skomponował wiele utworów pod wpływem inspiracji tatrzańskich, jak: "Kościelec", "Siwa mgła", "Orawa". Kompozytor tworzył także dzieła związane z wielkimi wydarzeniami w Polsce - "Bogurodzica", "Exodus", "Angelus" oraz "Victoria".
Jest laureatem wielu nagród i wyróznień. W ubiegłym roku za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej został odznaczony Orderem Orła Białego.

IAR

bErdwIjm
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)