Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. Rządowa delegacja na rozmowach w Moskwie

0
Podziel się:

W Moskwie rozpoczęły się rozmowy syryjskiej rządowej delegacji z przedstawicielami Kremla , na temat sytuacji w Syrii.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow
Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow (ec.europa.eu)

W Moskwie rozpoczęły się rozmowy syryjskiej rządowej delegacji z przedstawicielami Kremla, na temat sytuacji w Syrii. Rosyjskie MSZ zdementowało doniesienia prasowe o istnieniu rosyjsko-amerykańskiego planu rozwiązania syryjskiego konfliktu.

aktualizacja: 11:09

Od marca 2011 roku, trwa powstanie przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada.
Spotkanie odbywa się w rosyjskim MSZ-ecie, a na czele syryjskiej delegacji stoi wiceminister spraw zagranicznych Faisal Muqdad. W rozmowach ma też wziąć udział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow (na zdjęciu).

Dotychczasowe wysiłki międzynarodowe zażegnania konfliktu, nie przyniosły rezulatu. Moskwa jest postrzegana jako sojusznik Syrii i prezentuje z reguły nieco odmienne stanowisko, niż inne kraje. Kreml jest wieloletnim partnerem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada i w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zablokowała już kilka rezolucji, które miały wywrzeć presję na reżim w Damaszku.

Rosyjskie MSZ zdementowało dzisiaj doniesienia prasowe o istnieniu rosyjsko-amerykańskiego planu rozwiązania konfliktu w Syrii. Resort dyplomacji w Moskwie nie wykluczył jednak kontaktów z nowo utworzoną syryjską opozycyjną koalicją.

_ - Nie było i nie ma takiego planu i nie był omawiany _ - powiedział przedstawiciel rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz pytany o istnienie porozumienia między Rosją a USA w kwestii utworzenia w Syrii rządu przejściowego i pozostania u władzy prezydenta Baszara el-Asada do końca kadencji w roku 2014.

Łukaszewicz powiedział na czwartkowym briefingu, że Rosja nie stawiała i nie stawia dymisji Asada jako warunku rozpoczęcia dialogu politycznego w Syrii. Przypomniał, że tego warunku nie zawierały też uzgodnienia osiągnięte w Genewie 30 czerwca w ramach tzw. grupy działania; zakładały one utworzenie rządu przejściowego. Uczestnicy spotkania inaczej jednak interpretowali ustalony plan: Zachód uważał, że toruje on drogę do epoki postasadowskiej, podczas gdy Rosja i Chiny podtrzymują, że to do samych Syryjczyków należy wybór własnej przyszłości.

Oficjalny przedstawiciel MSZ Rosji nie wykluczył kontaktów z opozycyjną Syryjską Koalicją Narodową na rzecz Opozycji i Sił Rewolucyjnych, którą za jedynego prawowitego reprezentanta Syrii uznało już ponad 130 państw. W trwającym od marca ubiegłego roku powstaniu przeciwko Baszarowi al-Asadowi zginęło do tej pory ponad 40 tysięcy osób. Wśród nich olbrzymią część stanowią cywile.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja wspiera dyktatora, ale go nie chce Moskwa: Doniesienia o azylu, to próba wprowadzenia w błąd poważnych ludzi zajmujących się polityką zagraniczną, albo brak zrozumienia stanowiska Rosji.
Rosja opuści dyktatora? Jest oświadczenie Rosja, długoletni sojusznik reżimu syryjskiego, wielokrotnie oskarżała Zachód o ingerowanie w wewnętrzne sprawy tego kraju.
Clinton zawiedziona spotakniem z Putinem - _ Musimy być realistami. Nie porozumieliśmy się w sprawie Syrii. Różnice są i możliwe, że pozostaną _- stwierdziła sekretarz stanu USA.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)