Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. W ONZ nie mogą się porozumieć, jak rozwiązać konflikt

0
Podziel się:

Przywódcy długo nie mogli jednak dojść do porozumienia, w jaki sposób zakończyć trwający ponad 15 miesięcy konflikt.

Wojna w Syrii. W ONZ nie mogą się porozumieć, jak rozwiązać konflikt
(ec.europa.eu)
bESAAvvV

Wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej Kofi Annan powiedział, że grupa działania ds. Syrii obradująca w Genewie zgodziła się na powstanie w Syrii rządu przejściowego z udziałem członków obecnego gabinetu.

aktualizacja 19:28

Osiągnięte w Genewie porozumienie mówi też o konieczności reformy konstytucyjnej oraz przeprowadzeniu wolnych i sprawiedliwych wyborów w Syrii.

bESAAvvX

Zorganizowane przez ONZ spotkanie _ ostatniej szansy _ miało zakończyć się wczesnym popołudniem. Przywódcy długo nie mogli jednak dojść do porozumienia, w jaki sposób zakończyć trwający ponad 15 miesięcy konflikt.

Na spotkanie do Genewy przyjechali wszyscy stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ w tym Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja. Na miejscu jest także minister spraw zagranicznych Rosji, która uważana jest za jednego z ostatnich sojuszników syryjskich władz. W spotkaniu uczestniczą też przedstawiciele krajów arabskich, bliższych i dalszych sąsiadów Syrii.

Przed spotkaniem brytyjski sekretarz spraw zagranicznych William Hague wyraził nadzieję, że uda się dojść do porozumienia.

_ - Społeczność międzynarodowa ma okazję działać mocniej i odważniej. Oczywiście potrzebna jest do tego zgoda Rosji i Chin _ - dodał Hague.

bESAAvwd

Wysłannik ONZ do Syrii Kofi Annan, który zorganizował spotkanie, miał przedstawić plan stworzenia w Syrii rządu jedności. W jego skład mieliby wejść przedstawiciele władz i opozycji. Plan zakłada jednak, że w rządzie nie znajdą się _ osoby kontrowersyjne _, co oznaczałoby dymisję prezydenta Baszara al-Assada. Na to jednak nie chce zgodzić się Rosja.

Aktywiści oceniają, że od początku powstania przeciwko Baszarowi al-Assadowi zginęło od 10 do 16 tysięcy osób. Od kwietnia w Syrii teoretycznie obowiązuje plan pokojowy ONZ, przewidujący zawieszenie broni, jednak nie jest on respektowany. Od czasu wejścia w życie planu miało zginąć niemal 5 tysięcy osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Może dalej masakrować, Rosjanie go obronią Rosjanie nie ustępują i twardo bronią krwawego dyktatora. Zarabiają na nim setki milionów dolarów.
Giną dzieci, a obserwatorzy siedzą bezradni Tylko wczoraj siły rządowe wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi zabiły 83 osoby.
ONZ przewiduje wybuch wojny w pełnej skali - _ Niebezpieczeństwo wojny domowej jest oczywiste i realne _ - dodał sekretarz generalny ONZ, zaznaczając, że _ terroryści wykorzystują chaos _.
bESAAvwy
KOMENTARZE
(0)