Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wszystkich Świętych w Chorwacji

0
Podziel się
bEqMWuoR

Zagrzeb-Vukovar-święto

Dzień Wszystkich Świętych bardzo uroczyście obchodzony jest w Chorwacji. Po Mszach w kościołach Chorwaci tłumnie odwiedzają groby i miejsca pamięci. W Zagrzebiu przedstawiciele władz złożyli wieńce i zapalili znicze przed pomnikiem "Głos Chorwackich ofiar-mur bólu". Na stołecznym cmentarzu Mirogoj znicze zapłonęły też na grobie pierwszego prezydenta Chorwacji Franjo Tudżmana i byłego premiera Ivicy Raćana oraz wspólnym grobie niezidentyfikowanych ofiar ostatniej wojny domowej.
Szczególny hołd poległym w wojnie oddano w mieście-bohaterze jakim dla Chorwatów jest położony na wschodzie kraju Vukovar. Na tamtejszym cmentarzu spoczywa 413 obrońców i ponad 300 cywilów zabitych w czasie oblężenia miasta w 1991 roku przez serbskie odziały paramilitarne wspierane przez Jugosłowiańską Armie Ludową.
Wiele osób udało sie też dziś do położonej 5 km od miasta wsi Ovcara gdzie następnego dnia po zajęciu Vukovaru Serbowie zamordowali i pochowali w masowym grobie 250 pacjentów szpitala.
Grób ten w 1992 roku odnalazła misja specjalnego sprawozdawcy komisji praw człowieka ONZ Tadeusza Mazowieckiego. W 1996 roku dokonano ekshumacji i identyfikacji ciał.

IAR

bEqMWupu
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)