Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory-miasta-drugie tury

0
Podziel się:

PKW ogłosiła oficjalne wyniki głosowania w drugiej turze wyborów samorządowych. Wybierano 728 wójtów, burmistrzów i prezydentów. Najbardziej pasjonujące były pojedynki w miastach. Frekwencja wyborcza wyniosła 35,31 procent.

W Szczecinie wybory wygrał Piotr Krzystek. Zagłosowało na niego ponad 61 procent mieszkańców naszego miasta. Prezydent startujący jako kandydat niezależny pokonał swojego konkurenta - posła Platformy Obywatelskiej Arkadiusza Litwińskiego. W Koszalinie wygrał bezpartyjny Piotr Jedliński - 51,16 procent głosów, przed Arturem Węzgrajem - 48,84 procent.
Prezydentem Sopotu zostanie Jacek Karnowski. Poparło go w drugiej turze 51,44 procent sopocian. Na Wojciecha Fułka zagłosowało 48,56 procent wyborców z tego miasta. W Słupsku wygrał Maciej Kobyliński z SLD - 50,54 procent głosów, przed Krystyną Danilecką-Wojewódzką - 49,46 procent.
W województwie warmińsko-mazurskim druga tura głosowania odbywała się między innymi w dwóch największych miastach regionu - Olsztynie i Elblągu. W Olsztynie Piotr Grzymowicz pokonał Czesława Małkowskiego. Grzymowicza poparło 53,28 procent, a Małkowskiego - 46,72 procent. Grzegorz Nowaczyk z PO wygrał wybory w Elblągu. Zagłosowało na niego 60,22 procent wyborców, a na jego rywala - bezpartyjnego Henryka Słoninę - 39,78 procent.
W Łomży wygrał Mieczysław Czerniawski z SLD, na którego zagłosowało 60,86 procent mieszkańców. Jego rywala - Lecha Kołakowskiego z PiS - poparło 39,14 procent mieszkańców Łomży.
W Poznaniu zdecydowanie wygrał dotychczasowy prezydent Ryszard Grobelny. Zagłosowało na niego 66,26 procent wyborców, a na jego kontrkandydata - Grzegorza Ganowicza z PO - 33,74 procent wyborców. Grobelny został prezydentem Poznania po raz czwarty. W innym mieście w Wielkopolsce - Koninie - wygrał kandydat SLD Józef Nowicki, na którego zagłosowało 53,57 procent wyborców. Na Wiesława Steinkego - 46,43 procent.
Nowym prezydentem Bydgoszczy został dotychczasowy wojewoda kujawsko-pomorski Rafał Bruski z PO. W drugiej turze pokonał dotychczasowego prezydenta Konstantego Dombrowicza. Na Bruskiego zagłosowało 59,17 procent wyborców, a na Dombrowicza - 40,83 procent. We Włocławku wybory wygrał kandydat SLD Andrzej Pałucki. Poparło go 61,25 procent wyborców, a Łukasza Zbonikowskiego z PiS - 38,75 procent.
Druga tura odbyła się także w dwóch największych po Warszawie miastach na Mazowszu. Prezydentem Radomia pozostanie Andrzej Kosztowniiak z PiS. Poparło go 60,14 procent wyborców, a jego rywala - Piotra Szprendałowicza z PO - 39,86 procent. W Płocku wygrał Andrzej Nowakowski z PO. Poparło go 52,34 procent wyborców, a Mirosława Milewskiego z PiS - 47,66 procent.
W Łodzi Hanna Zdanowska z PO pokonała Dariusza Jońskiego z SLD. Na Zdanowską głosowało 60,65 procent łodzian, a na Jońskiego - 39,35 procent. W pojedynku bezpartyjnych kandydatów w Skierniewicach Leszek Trębski wygrał głosowanie wynikiem 54,7 procent głosów. 45,3 procent otrzymał Krzysztof Jażdżyk.
Prezydentem Lublina został Krzysztof Żuk, który pokonał kandydata PiS Lecha Sprawkę. Na Żuka zagłosowało 54,65 procent wyborców, a na Sprawkę - 45,35 procent. W Białej Podlaskiej wygrał bezpartyjny Andrzej Czapski - 57,37 procent poparcia. W drugiej turze pokonał Adam Abramowicz z PiS - 42,63 procent.
W Tarnobrzegu wybory wygrał bezpartyjny Norbert Mastalerz - 60,08 procent wyborców go poparło. Na jego rywala - Jana Dziubińskiego z PiS - zagłosowało 39,92 procent obywateli.
Druga tura głosowania odbywała się też w kilku miastach aglomeracji śląskiej i w Częstochowie, także leżącej w województwie śląskim. Kazimierz Górski wygrał II turę wyborów prezydenckich w Sosnowcu. W wyborach kandydat SLD otrzymał 53,31 procent głosów, a jego rywal - Jarosław Pięta z PO - 46,69 procent. W Gliwicach wygrał dotychczasowy prezydent Zygmunt Frankiewicz, na którego zagłosowało 67,44 procent wyborców. Na Zbigniewa Wygodę z PO - 32,56 procent. W Rudzie Śląskiej bezpartyjna Grażyna Dziedzic pokonała Andrzeja Stanię z PO. Na Dziedzic zagłosowało 50,45 procent mieszkańców, a na jej rywala - 49,55 procent. W Chorzowie wygrał Andrzej Kotala z PO (50,59 procent) z Markiem Kopelem (49,41 procent). W Rybniku - druga tura dla Adama Fudalego. Poparło go 56,63 procent mieszkańców miasta, a Marka Krząkałę z PO - 43,37 procent. W Częstochowie zwyciężył poseł SLD Krzysztof Matyjaszczyk. Poparło go aż 70,89 procent mieszkańców tego miasta. Na jego rywala - Izabelę Leszczynę z PO - zagłosowało 29,11 procent
częstochowian.
Trzecią kadencję w Krakowie będzie rządził Jacek Majchrowski. Zagłosowało na niego 59,55 procent wyborców, a na Stanisława Kracika z PO 40,45 procent.
Prezydentem Opola został obecny gospodarz miasta Ryszard Zembaczyński z PO. W wyborach uzyskał 51,3 procent głosów, a jego rywal - Tomasz Garbowski z SLD - 48,7 procent.
W Wałbrzychu po wyrównanym pojedynku Piotr Kruczkowski pokonał Mirosława Lubińskiego. Na kandydata PO głos oddało 50,59 procent wałbrzyszan, a na jego bezpartyjnego rywala - 49,41 procent wyborców z tego miasta. W Jeleniej Górze wygrał poseł PO Marcin Zawiła - 54,57 procent wyborców. Na jego rywala Marka Obrębalskiego - zagłosowało 45,43 procent mieszkańców miasta.
Z powodu wycofania się z rywalizacji jednego z kandydatów druga tura wyborów samorządowych odbędzie się w 10 gminach. Są to: Janowiec w lubelskim, Jasionówka, Rajgród oraz Wiżajny w podlaskim, Jerzmanowice-Przeginia w małopolskim, Jeziora Wielkie w kujawsko-pomorskim, Lichnowy w pomorskim, Marianowo w zachodniopomorskim, Ostróda w warmińsko-mazurskim, Wiżajny w podlaskim, oraz w mieście Piechowice w dolnośląskim.

Informacyjna Agencja Radiowa

wybory
wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)