Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamieszki w egipcie
26.11.2011 12:29

Wybory w Egipcie już w poniedziałek. Czy do nich dojdzie?

Dzisiaj na placu Tahrir w Kairze jest nieco spokojniej. Sytuacja w każdej chwili może się jednak zmienić.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Na kairskim placu Tahrir setki ludzi wciąż domagają się oddania władzy przez Radę Wojskową. W egipskiej stolicy doszło rano do niewielkich starć demonstrantów z policją. *

Jedna z grup, które w nocy koczowały na placu Tahrir, udała się przed pobliską siedzibę parlamentu, by zaprotestować przeciwko wyznaczeniu na stanowisko premiera Kamala Ganzouriego. Pełnił on tę funkcję także za prezydentury obalonego w lutym Hosni Mubaraka. Policja rozpędziła manifestację gazem łzawiącym, według protestujących zostały ranne cztery osoby.

Ewa Świerczyńska, Polka od lat mieszkająca w Kairze, powiedziała Polskeimu Radiu, że w porównaniu z wczorajszymi zamieszkami dziś ludzi na placu Tahrir jest dużo mniej. Wczoraj podczas protestów na placu Tahrir część ugrupowań domagała się przesunięcia terminu wyborów, które mają się rozpocząć w poniedziałek.

Po obaleniu Hosniego Mubaraka postanowiono, że kolejne wybory będą przeprowadzone według skomplikowanej ordynacji. 27 gubernatorstw Egiptu podzielono na trzy grupy. 28 listopada rozpoczną głosowanie mieszkańcy Kairu i Aleksandrii, 14 grudnia rozpocznie się głosowanie dla mieszkańców Suezu i Asuanu, a 3 stycznia 2012 roku - dla Synaju i regionu delty Nilu. Tydzień po rozpoczęciu każdego z trzech etapów odbędzie się druga tura głosowania. 29 stycznia Egipcjanie będą wybierali senatorów.

Czytaj więcej o zamieszkach w Egipcie:
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t196476.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/egipt;ma;nowego;premiera;uspokoi;protest,234,0,976106.html) Mają nowego premiera. Teraz skończą protest? Kamal Ganzuri, były szef egipskiego rządu, został nominowany na nowego premiera.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t112316.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/data;wyborow;w;egipcie;znowu;nie;jest;pewna,7,0,974855.html) Co z wyborami w Egipcie? Niepewność narasta Minister spraw wewnętrznych Egiptu Mansur Abd el-Kerim el-Essawi zaproponował odłożenie pierwszej tury wyborów, planowanych na 28 listopada na późniejszy termin.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/20/t193044.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/druga;fala;zamieszek;w;egipcie;wojsko;na;placu;tahrir,181,0,974773.html) Policja już nie daje rady, wysłali wojsko Według prowadzonej przez agencję Reutera statystyki, łączna liczba śmiertelnych ofiar obecnej fali zamieszek wzrosła do 38.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t191301.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/termin;wyborow;w;egipcie;jest;juz;znany,253,0,972285.html) Termin wyborów w Egipcie jest już znany Wybory prezydenckie zostaną przeprowadzone pod koniec czerwca 2012 r. - potwierdziła rządząca Egiptem Najwyższa Rada Wojskowa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t100841.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ludzie;mubaraka;wezma;udzial;w;wyborach,21,0,966421.html) Ludzie Mubaraka w wyborach. "Bóg jest wielki" Członkowie partii obalonego prezydenta Egiptu mogą kandydować - ogłosił Wyższy Sąd Administracyjny, obalając wyrok sądu niższej instancji.
Tagi: zamieszki w egipcie, egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz