Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wysokie stany polskich rzek

0
Podziel się:

Rzeki-IMGW-woda

Nagłe ocieplenie spowodowało podniesienie stanu wód w polskich rzekach. Na razie nie można mówić o zagrożeniu powodziami, ale o lokalnych podtopieniach. Na bieżąco monitorowane są wodowskazy na wszystkich rzekach.
Alarm przeciwpowodziowy ogłoszono w powiecie płockim, w Płocku pogotowie. Poziom Wisły wciąż się podnosi, ale na razie nie ma zagrożenia powodziowego. Według powiatowego Centrum zarządzania Kryzysowego nigdzie nie doszło do podtopień, na razie nie ma także zagrożenia powodzią. Najwyższy poziom Wisła osiąga w Kępie Polskiej. Stan alarmowy jest tam przekroczony o 30 centymetrów, w Wyszogrodzie o 34 centymetry rzeka przekracza stan ostrzegawczy. Choć przyrosty są niewielkie, wody wciąż przybywa. O zagrożeniu mieszkańcy doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej zostali wczoraj poinformowani przez zintegrowany system ostrzegania ludności.
Mieszkańcy południowej części województwa warmińsko-mazurskiego zmagają sie z podtopieniami. W ciągu ostatniej doby strażacy wypompowywali wodę z ponad 60-ciu miejsc - głównie piwnic i posesji w powiecie nidzickim. Spływająca z pól woda zalewała też drogę krajową numer 7 na odcinku między Nidzicą a Olsztynkiem. Ruch na trasie był możliwy, ale utrudniony. Wodę z topniejącego śniegu, zasiliły także opady ulewnego deszczu podczas pierwszych wiosennych burz.
W tej chwili przekroczony jest stan alarmowy na rzece Guber, niedaleko Sępopola. Poziom alarmowy wody to 330 centymetrów, a wskaźniki na stacji Prosna pokazują 372 metry. Stany ostrzegawcze są na Gołdapie w Baniach Mazurskich i na Węgorapie w Mieduniczkach. Stany wysokie notuje się na Łynie koło Sępopola i w Smolajnach, na rzece Jarka w Jurkiszkach, na Wąskiej w Pasłęku i na rzece Dzierzgoń w Bągarcie. Ostrzeżenie hydrologiczne wydano dla terenów Zalewu Wiślanego.
Podwyższony stan wód w rzekach Bug i Wieprz na Lubelszczyźnie. Dość szybko przybiera Wisła, ale płynie poniżej stanów ostrzegawczych. Stan alarmowy przekracza Bug na całej długości. Na wodowskazach w Strzyżowie o prawie 70 centymetrów, w Dorohusku i Włodawie o pół metra. Przybór jest jednak coraz mniejszy, a w Strzyżowie w ciągu trzech godzin poziom rzeki obniżył się o centymetr. Na rzece Wieprz najtrudniejsza jest sytuacja w Krasnymstawie. Tam stan alarmowy jest przekroczony o prawie 40 centymetrów. Woda zalała pobliskie łąki. Podnosi się poziom Wisły. W Annopolu w ciągu doby, przybyło ponad 20 centymetrów. W nadbużańskich powiatach - hrubieszowskim, chełmskim i włodawskim, obowiązuje alarm przeciwpowodziowy.
Przybywa wody w dolnośląskich rzekach. W regionie jest ogłoszonych 7 stanów alarmowych i 14 ostrzegawczych - poinformował Radio Wrocław dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Na szczęście przekroczenia stanu wód są nieznaczne i nigdzie nie odnotowano podtopień. Służby stale monitorują sytuację.
Najbardziej, bo o ponad pół metra przekroczony jest poziom wody w Orlej w Korzeńsku. Podobnie jest w Pilchowicach a Bobrze, w Ścinawie na Odrze i w Kanclerzowicach na Sąsiecznicy. Natomiast stany ostrzegawcze są przekroczone między innymi w Duninie na Kaczawie o 38 centymetrów i w Krzyżanowicach na Widawie o 21 centymetrów.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)