Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Za długo czekasz na hospitalizacje - idź do lekarza

0
Podziel się
bEqZtMvF

Jeżeli pacjent ma wyznaczony termin zabiegu, a jego stan się pogorszył, zawsze ma prawo zgłosić się na ponowną kwalifikację. Decyzję o przyspieszeniu operacji może podjąć tylko i wyłącznie lekarz. Pacjenci często nie wiedzą, jakich informacji mogą żądać od personelu medycznego oraz jak i gdzie dochodzić swoich praw.
Gdy otrzymamy od specjalisty tak zwane "pilne skierowanie" mamy specjalne prawa. W Polskim Radiu 24 wyjaśniała Krystyna Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta: "Każdy pacjent, który otrzymuje skierowanie na hospitalizacje z dopiskiem 'pilne' w kolejce ustawiony jest przed pacjentami stabilnymi. Ustawa o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych reguluje w jaki sposób powinny być ustawiane kolejki" - mówiła.
Pomimo pogorszenia stanu zdrowia spowodowanego czekaniem pacjent w kolejce - szanse na odszkodowanie są niewielkie. Można iść do sądu, ale wyrok może być niekorzystny, ponieważ pacjent ma prawo wyboru placówki w której chce, żeby udzielono mu świadczenia. Nie musi czekać w kolejce w konkretnym miejscu - dodała rzecznik.
Sprawa ma się podobnie z oczekiwaniem w kolejkach na wizytę u specjalisty, zwłaszcza w momencie, gdy zabieg musi zostać przeprowadzony jak najszybciej.
Zasady kwalifikacji do operacji czy badań określa ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

IAR

bEqZtMwi
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)