Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Za zniesławienie można trafić za kratki

0
Podziel się:

Za zniesławienie osoby lub instytucji nadal będzie można karać grzywną, ograniczeniem wolności lub nawet karą więzienia do roku. Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis jest zgodny z Konstytucją. Trybunał uznał , że ten przepis nie ogranicza wolności prasy.

W przypadku dziennikarzy maksymalna kara za zniesławienie to dwa lata pozbawienia wolności. Wyrok nie był jednomyślny - trzech sędziów Trybunału zgłosiło zdanie odrębne.
Pytanie w tej sprawie skierował do Trybunału Konstytucyjnego Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe. Ma ono związek ze sprawą dwojga dziennikarzy - z Gazety Wyborczej i Polityki, podejrzanych o zniesławienie, którego mieli dopuścić się za sprawą artykułów na temat Społdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, tak zwanych SKOK-ów. Zdaniem dziennikarzy artykuły nie przekraczają granicy dopuszczalnej krytyki, według prokuratury - autorzy dopuścili się zniesławienia. Może im grozić za to kara więzienia.
W związku z tą sprawą gdański sąd zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem czy art.212 przewidujący za zniesławienie sankcje karne łącznie z karą więzienia jest zgodny z tymi zapisami konstytucji, które w demokratycznym państwie dają prasie prawo do swobodnej i wolnej wypowiedzi.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)