Notowania

grypa
07.09.2009 17:29

Zaczyna się sezon szczepień przeciwko wirusowi grypy

Specjaliści  podkreślają, że 40 procent polskiego społeczeństwa należy do grup szczególnego zagrożenia grypą sezonową. Doktor Andrzej Ciszewski z Instytutu Kardiologii w Aninie powiedział, że ryzyko dotyczy szczególnie osób starszych, ale również ludzi w każdym wieku, przewlekle chorych na choroby układu krążenia, nerki, cukrzycę i choroby metaboliczne. Rekomendacje szczepień przeciw grypie dotyczą także dzieci i młodzieży oraz pracowników ochrony zdrowia.

Podziel się
Dodaj komentarz

Doktor Hanna Czajka specjalista chorób zakaźnych podkreśla, że szczepienie pozwala na uniknięcie ciężkich powikłań pogrypowych, szczególnie groźnych dla ludzi przewlekle chorych. Hanna Czajka podkreśla, ze wszystkie dostępne na rynku szczepionki przeciw sezonowej grypie mają bardzo podobne działanie i taką samą skuteczność, szacowaną na 70 do 90 procent. W grupie osób starszych, czy osłabionych przewlekłą chorobą skuteczność szczepienia jest nieco niższa, ale specjalistka chorób zakaźnych zaznacza, że z tego powodu nie należy rezygnować ze szczepienia, bo jest ono w tych grupach najbardziej bardziej potrzebne.

Doktor Bożena Janicka ze Stowarzyszenia Pracodawców Porozumienia Zielonogórskiego powiedziała, że bardzo ważna jest profilaktyka, która pozwala ograniczyć szerzenie się zarówno grypy sezonowej, jak i pandemicznego wirusa AH1N1. Z tego powodu rozesłano do szkół i przedszkoli komunikaty o postępowaniu w profilaktyce zakażenia wirusem grypy, i o postępowaniu gdy do zakażenia dojdzie.

Specjaliści podkreślają, że szczepienie przeciw sezonowej grypie nie chroni przeciw szczepowi AH1N1, na który jest opracowywana odrębna szczepionka. Pozwala jednak uniknąć jednoczesnego zarażenia obydwoma szczepami jednocześnie, co może być bardzo groźne dla pacjenta.

Tagi: grypa, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz