Notowania

stosunki polska-litwa
20.05.2012 20:28

Zarzuty wobec polskich władz. "Faworyzują Rosję"

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite uważa, że relacje z Polską nie poprawią się w najbliższym czasie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*Podczas spotkania z przedstawicielami wspólnoty litewskiej w Chicago prezydent Litwy zarzuciła Polsce, że za przyjaciela wybrała sobie Rosję, a Litwę traktuje jak kozła ofiarnego - podaje agencja BNS. *

- _ Zderzyliśmy się z bardzo skomplikowaną sytuacją w przestrzeni publicznej. Niektórzy politycy w Polsce zdecydowali, że to Rosja ma być przyjacielem Polski, zaś mniejsze państwa, takie jak Litwa, tymczasowo mogłyby zostać kozłami ofiarnymi _ - mówiła Grybauskaite.

Odnosząc się do zarzutów polskich władz dotyczących sytuacji polskiej mniejszości na Litwie, Dalia Grybauskaite wyraziła opinię, że Litwa stworzyła najlepsze poza granicami Polski warunki do nauki w języku polskim. Jej zdaniem napięcie w relacjach polsko-litewskich negatywnie rzutuje natomiast na sytuację Litwinów w Polsce.

Prezydent Grybauskaite uważa, że relacje obu państw nie poprawią się w najbliższym czasie. Według niej władze w Polsce czekają na jesienne wybory parlamentarne na Litwie i liczą, że będą one korzystne dla mieszkających tam Polaków. - _ Ale jak będzie naprawdę, to dopiero się okaże _ - dodała Grybauskaite.

Prezydent Litwy spotkała się w Chicago - przed szczytem NATO-wskim - ze wspólnotą litewską zamieszkałą w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent: "Nie dyskryminujmy się na wzajem" Dla każdej mniejszości narodowej sprawą fundamentalną jest istnienie, w dobrej kondycji, szkolnictwa narodowego.
Polacy chcą nowej atomówki u sąsiadów Polska wykazuje chęć powrotu do projektu budowy siłowni atomowej na Litwie - informują litewskie media.
Węgrzy są nam naprawdę wdzięczni. Za co? Rząd Węgier zaproponował, by parlament uchwalił dekret, wyrażający wdzięczność dla Polaków i Litwinów.
Tagi: stosunki polska-litwa, litwa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz